13 - 12 - 2016

Program rodzi problem


Jest takie powiedzonko, że państwo dzielnie zwalcza problemy społeczne, które... samo stworzyło. Miała być walka o dzietność Polaków programem 500+, teraz będą kombinować, jak powstrzymać już widoczny trend rezygnacji z pracy przez kobiety. Na pewno w przyszłości i w tej dziedzinie otrąbią sukces.

Okazuje się, że w przedziale miesięcznym marzec – wrzesień, wedle danych GUS, 150 tys. osób zrezygnowało z pracy, jako powód podając „obowiązki domowe”. Wszystko wskazuje na to, iż są to pierwsze efekty programu 500+ i dotyczą głównie kobiet.

Z jednej strony można się cieszyć – matki zostają w domach przy potomstwie. Ale jest druga i trzecia strona medalu – wypchnięte z rynku pracy będą miały w przyszłości problemy z powrotem do aktywności zawodowej, jak i mniejsze emerytury. Te, trzeba przyjąć, że będą wypłacane, ale z racji bankructwa państwa w tej dziedzinie, będą to świadczenia raczej głodowe. To problem tych kobiet.

Problemem państwa może z kolei okazać się niższy wzrost gospodarczy ze względu na kłopoty przedsiębiorstw, jeśli te ostatnie nie znajdą pracowników już nie tyle w usługach, co w przemyśle. A tu wiadomo – niższy wzrost w statystykach łamane przez osłabienie propagandy sukcesu równa się widmo utraty władzy i głosu jeszcze głosujących.

I teraz państwowcy się głowią, jak zniwelować zjawisko rezygnacji z pracy przez kobiety, szczególnie te, które zajmują się gorzej płatnymi zajęciami. Oni już tam coś wymyślą w swoich zamkniętych gabinetach. Oczywiście dla dobra ogółu i rzecz jasna są raczej małe szanse, że będzie to pofolgowanie ucisku podatkowego. Możemy się raczej spodziewać kolejnych hojnych programów socjalnych państwa, na które zbierze się reszta społeczeństwa, i które staną się zalążkiem nowych problemów, jakie państwo będzie miało okazję rozwiązać.  

S.G.   

Czytaj również:

Na wszystko znajdzie się programkategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych