26 - 10 - 2016

W Płocku batalia o jakość powietrza


We wtorek w Płocku odbył się uliczny marsz pod hasłem „Orlen przestań truć”. Zgromadził on kilkaset mieszkańców miasta, którzy chcą poznać wyjaśnienia od firmy na temat jakości powietrza w mieście, w tym podwyższonego stężenia benzenu i nieprzyjemnego zapachu powietrza, które to zjawiska odnotowano we wrześniu.

Przypomnijmy, iż w mieście działa główny zakład PKN Orlen. Uczestnicy protestu podkreślali, że chcą w ten sposób wyrazić swoje zaniepokojenie o zdrowie płocczan. Organizatorzy protestu chcieliby też spotkać się z zarządem PKN Orlen w najbliższym czasie, aby przedyskutować wszelkie drażliwe kwestie.

Jeszcze przed protestem PKN Orlen poinformował, że będzie zabiegał o takie spotkania, aby omówić na nich jakość powietrza w Płocku. Poza chęcią organizacji spotkań informacyjnych, PKN Orlen wydał również oświadczenie, z którego można się dowiedzieć, iż firma podlega licznym przepisom prawa w niemal wszystkich sferach swojej działalności, która ma być w pełni bezpieczna. PKN Orlen dodaje również, że jakość emisji jest pod stałą kontrolą wielu instytucji, w tym Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Podczas swojego protestu jego organizatorzy poinformowali, że wyślą do zarządu PKN Orlen drogą pocztową swoje postulaty, w których domagają się m.in. rejestrowania w stacjach pomiarowych miasta stężenia wszelkich ewentualnie szkodliwych dla zdrowia substancji, jakie mogą znajdować się na terenie rafinerii.

Większe stężenie benzenu zauważono w mieście z 21 na 22 września – 58 mikrogramów na metr sześc. Płocczanie skarżyli się przy tym na bóle i zawroty głowy. Sprawa stała się drażliwa do tego stopnia, że zmusiło to prezydenta miasta do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pojawienie się w powietrzu substancji szkodliwej bada obecnie Prokuratura Okręgowa, która uruchomiła czynności sprawdzające i bada dokumentację.  

W tej sprawie PKN Orlen poinformował, że stężenie benzenu w Płocku w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosło 1,25 mikrograma na metr. sześc. Norma roczna wynosi 5 mikrogramów. Z kolei prof. Wojciech Hanke, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego poinformował, że krótkotrwałe stężenie benzenu nie jest zagrożeniem dla zdrowia, a odczuwalny w mieście odór mogą powodować inne substancje.

Swoją opinię wyraził również dyrektor biura ds. ochrony środowiska w PKN Orlen Arkadiusz Kamiński, nadmieniając iż Płock nie widnieje w klasyfikacji najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Z kolei organizatorzy marszu argumentują, iż znają statystyki na temat umieralności w Płocku, która ma być jedną z najwyższych w kraju.

W kontekście powyższego warto zadać pytanie: czy docieranie się opinii na temat jakości powietrza w Płocku przyniesie jakieś wymierne rezultaty, z korzyścią dla zdrowia ludzi?

L.kategorie: Kraj, Protest, Region,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych