10 - 10 - 2016

Utrudnienia dla płacących gotówką


Od 1 stycznia zacznie obowiązywać kolejne rozporządzenie prawne, którego celem będzie zwiększenie wpływów do budżetu państwa i wyeliminowanie anonimowości w transakcjach gotówkowych.

Władze państwowe nie ustają w staraniach, aby wszelkimi sposobami przetransferować pieniądze z portfeli ludzi do budżetu państwa. Nową odsłoną tej strategii jest przymuszenie firm, aby transakcje powyżej 15 tys. zł rozliczały za pomocą wpłat kontowych. W innych przypadkach zostaną one pozbawione możliwości wpisania wszelkich wydatków w koszta swojej działalności.

Jest to atak w ostatni zdrowy przejaw wolnej ludzkiej przedsiębiorczości, czyli w szarą strefę. To także próba kontrolowania aktywności finansowej społeczeństwa, kiedy wszystko będzie udokumentowane na rachunku bankowym.

Powstają także dylematy natury czysto prawnej. Jak w myśl nowych przepisów zostaną potraktowane na przykład kompensaty czy potrącenia, albo chociażby wymiana towarów lub usług? Są to często praktykowane przez przedsiębiorców formy rozliczeń, które teraz mogą zostać wyjęte spod definicji podatkowych kosztów. Choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że wspomniane rozliczenia nie będą objęte negatywnymi skutkami nowej ustawy, w praktyce może być odwrotnie, gdy sprawę zaczną rozpatrywać poszczególne urzędy.

Pośpiech twórców prawa, aby szukać dodatkowych funduszy dla budżetu państwa, mógł też wykluczyć z uwzględniania w kosztach wszystkich tych transakcji, jakie są dokonywane przez pocztę, choć te przecież można potwierdzić dowodem wpłaty. W ogóle gorzej będą miały osoby, które zdecydują się na rozliczenia gotówkowe od tych, które postanowią nie płacić swoich zobowiązań. Wynika to z faktu, że ci nie płacący wpiszą swój wydatek do kosztów w oparciu o fakturę. Osoba płacąca gotówką będzie musiała skorygować koszty.

Powtórzmy. Nowe przepisy to kolejna próba państwa, aby wyeliminować mniej uchwytny dla jego służb obrót gotówkowy i tym kosztem zwiększyć wpływy do posiadającego coraz większe potrzeby budżetu.

L.kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych