07 - 09 - 2016

Szwajcaria nie dla ograniczeń w dostępie do broni


Tendencją stało się w Europie ograniczanie swobód obywatelskich przez unijną władzę. Wychodząc z błędnego założenia, iż wzrost bezpieczeństwa jest tożsamy ze wzrostem inwigilacji czy też ograniczeniem dostępu do broni dla zwykłych Europejczyków, brukselscy urzędnicy pozbawiają mieszkańców Starego Kontynentu mechanizmów obrony przez zagrożeniami, jakie niosą ze sobą zarówno paternalizm władzy, jak i islamski ekstremizm.

Seria zamachów dokonanych przez ekstremistów islamskich w Europie była przygrywką do działań urzędników w celu ograniczenia dostępu do broni. Głosy przemawiające za tezą, iż w rzeczywistości nie podniesie to poziomu bezpieczeństwa w UE, gdyż ekstremiści islamscy i tak znajdą dla siebie broń ze swoich źródeł, a co więcej – Europejczycy zostaną de facto pozbawieni możliwości obrony we własnym zakresie, wydają się nie trafiać na podatny grunt. Może poza Szwajcarią.

Ewentualne unijne ograniczenia w dostępie do broni miałyby dotyczyć również mieszkańców tego kraju z racji przynależności do strefy Schengen. Przypomnijmy, że Szwajcaria nie jest członkiem UE. Szwajcarzy jednak nie wyrażają chęci do przyjęcia unijnego dyktatu w tej materii. Christoph Blocher, który jest wiceprzewodniczącym rządzącej Szwajcarskiej Partii Ludowej, zapowiedział nawet, że głos w tej sprawie powinni mieć obywatele w referendum, a w przypadku głosowania przeciwko ograniczeniom w dostępie do broni, Szwajcaria postawi na swoją suwerenność, nawet kosztem wykluczenia ze strefy Schengen.

Czas pokaże, w którą stronę pójdą unijne ograniczenia w dostępie do broni i czy w przypadku ich przeforsowania w Szwajcarii odbędzie się w tej sprawie referendum, które jest przecież dla tego kraju ważnym sposobem podejmowania istotnych dla ludzi tam mieszkających decyzji.

S.G.kategorie: Komentarze, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych