12 - 08 - 2016

Wzmaga się zakres kontroli skarbowej


Wprowadzenie w życie złożonego w Sejmie projektu poselskiego ustawy o Krajowej Administracji Podatkowej (KAS) oznaczałoby wzmocnienie kontroli państwa nad społeczeństwem.

Tego zdania jest m.in. Krajowa Rada Sądownicza, która przy okazji wprowadzania ustawy o podporządkowaniu urzędów skarbowych i celno-skarbowych izbom administracji skarbowej, zwraca uwagę na kilka związanych z nią niebezpieczeństw.

Podstawowymi zarzutami jest ewentualne uzyskanie przez funkcjonariuszy skarbowych łatwiejszego dostępu do broni oraz do informacji o obywatelu.

Rada sądownicza argumentuje, że do użycia broni funkcjonariusze KAS byliby upoważnieni tylko po podstawowym przeszkoleniu, bez dodatkowych obostrzeń. Wzrosłaby więc liczba funkcjonariuszy skarbowych z bronią, do tego słabo zaznajomionych z jej obsługą.

Zdaniem Krajowej Rady Sądowniczej polem do nadużyć może się również okazać nieprecyzyjny zapis ustawy w odniesieniu do wykrywania i zapobiegania tzw. przestępstw podatkowych. W praktyce może się do przełożyć na prawo do swobodnego zbierania i gromadzenia informacji, np. od firm telekomunikacyjnych, na temat podatników.        

W tym kontekście rada uważa, iż mało skuteczny jest sposób, jaki ustawa proponuje w przypadku nadzorowania procesu gromadzenia informacji przez kontrolerów skarbowych. W myśl ustawy, podobnie jak dzisiaj, pozyskiwanie danych przez skarbówkę kontrolowałby sąd okręgowy. Rada sądownicza uważa jednak, że jest to proces wyjątkowo nieskuteczny w  aspekcie zachowania swobód obywatelskich, jeśli ma oznaczać jedynie przekładanie do sądu półrocznych sprawozdań. Sąd miałby się tylko zapoznać z uzasadnieniem skarbówki o pozyskaniu informacji na temat obywatela z firm telekomunikacyjnych, Internetu itp. W ustawie nie ma natomiast słowa, w jaki sposób sąd mógłby kontrolować działalność inwigilacyjną instytucji skarbowych.

S.G.kategorie: Kraj, Pieniądze,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych