29 - 06 - 2016

Odpowiedź Unii na kryzys


Na niechęć Europejczyków do mieszania się instytucji unijnych w sprawy polityczno-społeczne poszczególnych krajów, dygnitarze unijni odpowiadają nowymi pomysłami na jeszcze większy federalizm.

Plany na scalanie UE w jedno megapaństwo przedostają się do publicznej wiadomości z relacji medialnych. Zgodnie z nimi za jednym unijnym państwem optują biurokraci z Niemiec i Francji, co zawarli w dokumencie skierowanym do Grupy Wyszehradzkiej.

Wśród pomysłów samozwańczych władców wszystkich mieszkańców Unii znalazłoby się na przykład stworzenie jednej armii, jednej polityki zagranicznej, własnych służb, wspólnych przepisów podatkowych czy wspólnej waluty, i to pomimo faktu, że funkcjonowanie euro wyraźnie zawodzi, do czego przyznają się sami sygnatariusze dokumentu.

W praktyce oznacza to przerzucenie decyzji na struktury unijne w tych sprawach, w których poszczególne państwa mogą jeszcze w pewnym stopniu decydować we własnym zakresie, na przykład przy relokowaniu imigrantów.

Postępowanie unijnych despotów wydaje się najlogiczniejszym wyjściem z sytuacji, w której mieszkańcom Europy zaczyna już ciążyć regulowanie przez UE życia w poszczególnych krajach poprzez tworzenie nowych rozporządzeń, aktów biurokratycznych i nakazów. Ludzie potrzebują większej swobody i wolności, a pomysły ludzi władzy wyraźnie przeczą oczekiwaniom społecznym na tym polu. Czy to ostatnie podrygi tego ponadpaństwowego tworu, który chce przetrwać za wszelką cenę?

An-hellikategorie: Komentarze, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych