21 - 06 - 2016

Meksyk: ofiary śmiertelne w starciach z policją


Kolejne ofiary protestów nauczycieli w Meksyku przeciwko zmianom w funkcjonowaniu oświaty. Oficjalnie sześć osób zginęło, a przeszło sto zostało rannych po starciach z policją, do jakich doszło w niedzielę w kilku miejscowościach w stanie Oaxaca.

Państwo od początku wprowadzania swoich pomysłów na edukację nie stawiało na dialog z nauczycielami, czyli bezpośrednio zainteresowanymi nowymi regulacjami. Wszelkie próby podjęcia debaty kończyły się odrzuceniem ze strony władz, już podczas wcześniejszych protestów prowadząc do ofiar śmiertelnych. Stąd nauczyciele zostali zmuszeni do zademonstrowania swojego niezadowolenia na ulicach.

Nauczyciele poddają w nowych propozycjach krytyce przede wszystkim utrudnienia dla członków związków zawodowych w obejmowaniu wolnych stanowisk w szkołach czy ogólnie utratę gwarancji zatrudnienia, a także obowiązkowe ocenianie nauczycieli. Nauczyciele skupieni w związku o nazwie Krajowa Koordynacja Pracowników Edukacji (CNTE) chcieli ostatniej niedzieli zaprotestować również przeciwko aresztowaniu przedstawicieli CNTE, którym państwo zarzuca pranie brudnych pieniędzy.

Według oficjalnych doniesień wśród zabitych mieli być młodzi ludzie, w tym dwóch przedstawicieli związku. Z kolei agencja EFE podaje, że starcie zapoczątkowała próba przerwania przez policję blokady jednej z dróg, i że obie strony posługiwały się bronią palną, co w tym ostatnim przypadku dementują władze.

TeOkategorie: Protest, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych