19 - 05 - 2016

Zaostrza się kryzys w Wenezueli


Kryzys gospodarczy, jak i spór partyjny pomiędzy opozycją a prezydentem przybrał w Wenezueli formę ulicznej konfrontacji. W Caracas doszło do starć przeciwników władzy z funkcjonariuszami państwa. Są ranni i zatrzymani. Demonstracje uliczne miały miejsce również w winnych miastach kraju.

Mieszkańcy Wenezueli stali się ofiarą władzy jednego człowieka – prezydenta Nicolása Maduro, jak i sporu toczonego na linii partyjnej pomiędzy jego zwolennikami i politycznymi przeciwnikami. Ci ostatni podejmują próby wdrożenia procesu referendalnego, który skłoniłby prezydenta do dymisji. Nicolás Maduro robi wszystko, aby do tego nie dopuścić.  

Tymczasem sytuacja bytowa zwykłych ludzi jest kiepska. Pieniądze straciły na wartości ze względu na masowy dodruk, w sklepach brakuje towarów, szpitale cierpią na deficyt leków. To m.in. konsekwencje spadku cen ropy naftowej, z której żyła Wenezuela. Ale nie bez znaczenia jest również odgórne, bezpośrednie sterowanie gospodarką przez prezydentów tego państwa, wcześniej Cháveza, teraz Maduro. Chávez potrafił na przykład zwolnić 20 tys. pracowników koncernu naftowego i zastąpić ich 100 tys. swoich ideologicznych wyznawców.

Rutyną było narzucanie w Wenezueli odgórnych cen na podstawowe towary, oficjalnie w celu zagwarantowania dostępności do nich warstwom ubogim. Ponieważ ceny nie odpowiadały kosztom produkcji określonych produktów, te zaczęły znikać z półeki i weszły w obrót na nieoficjalnym rynku zbytu. Państwo zmarnowało też pieniądze obywateli, które miały być wykorzystane na „kontrolowanie cen”. Te „przepadły” (czytaj: zostały skradzione) gdzieś na etapie biurokratycznego planowania.        

Na tle kiepskiej kondycji finansowej społeczeństwa toczy się dodatkowo spór polityczny o władzę. Wprawdzie środowisko prezydenckie przegrało wybory parlamentarne, ale swoje wpływy pragnie zachować poprzez kontrolę Sądu Najwyższego. Zwolennicy prezydenta uciekają się też do opłacania gangów w celu zastraszenia swoich przeciwników.

S.G.kategorie: Komentarze, Protest, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych