17 - 05 - 2016

Lublin: betonem w zieleń


Mieszkańcy lubelskiego Czechowa z niezadowoleniem przyglądają się, jak deweloper, obecny właściciel terenów zielonych nazywanych górkami czechowskimi, pozwala na zasypywanie ziemią jednego z wąwozów. To kolejna odsłona w powszechnym sporze o zachowanie terenów zielonych i powstrzymanie betonizacji miast.

Zwykli mieszkańcy, społeczeństwo, pragnie zachować zieleń dla celów rekreacyjnych i zdrowotnych. Władze miast zazwyczaj nie pomagają ludziom w tych działaniach. Nie inaczej jest w przypadku górek czechowskich.

Teren dawnego poligonu, uznawany za korytarz napowietrzający Lublin, niedoszły rezerwat przyrody, ma zostać częściowo zabudowany. Już od jakiegoś czasu przeciwko tym planom protestują okoliczni mieszkańcy, którzy skoordynowali swoje działania w ramach stowarzyszenia.

Jest jeszcze o co walczyć, gdyż władze zmieniają plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Obok niestety trwa zasypywanie jednego z wąwozów ziemią, co zmieni ten teren bezpowrotnie. Ma to mieć związek z planami budowy drogi wojewódzkiej w tej części górek czechowskich i gromadzeniem tam stosownych materiałów.

Władze nie będą interweniować w tej sprawie, uznając takie postępowanie za zgodne z prawem. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie tłumaczy z kolei, że nie dysponuje planem zagospodarowania przestrzennego, więc nie może odnieść się do sytuacji, w której zasypywany jest wąwóz. Interes społeczny po razkolejny przegrywa z betonizacją i interesami wielkich graczy. Cywilizacja posuwa się do przodu.

An-hellikategorie: Ekologia, Protest, Region,
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych