18 - 04 - 2016

Caritas – dobry przykład działalności społecznej


Działalność charytatywna na płaszczyźnie religijnej jest z pewnością popularną formą aktywności społecznej w Polsce, co zresztą nie może dziwić, skoro ludzie mieszkający nad Wisłą deklarują się jako osoby religijne. Dodatkowo do pomocy najbliższym nakłania sam katolicyzm.

Za przykład organizacji religijno-charytatywnej może posłużyć oczywiście Caritas. Zakres jej działalności jest szeroki i warty docenienia, nawet przez osoby niereligijne. Dokonania również zasługują na uznanie.

Caritas jest aktywny na wielu płaszczyznach. Od organizacji spotkań, po wydawanie żywności w ramach ciepłych posiłków i paczek. W tym ostatnim przypadku liczby robią wrażenie. Tylko w 2015 r. i tylko pracownicy Centrów Integracji Społecznej w Siedlcach i Białej Podlaskiej przy Caritas Diecezji Siedleckiej przygotowali i wydali ponad 42 tys. ciepłej zupy. Jeśli więc mowa o pomocy w skali całego kraju, bazując na wskazanym przykładzie regionalnym, mamy już rozeznanie, iż Caritas działa naprawdę prężnie.

Caritas to również pośrednictwo w dystrybucji do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej odzieży, środków chemicznych czy wszelkiego rodzaju sprzętów AGD oraz mebli. Ta konkretna materialna pomoc idzie w tony niezbędnych do funkcjonowania rzeczy, jakie trafiły do potrzebujących rodzin.

Wolontariusze Caritasu udzielają również bezpośredniego wsparcia wszelkim osobom, które nie się społecznie samowystarczalne. Sprzątają mieszkania ludzi starszych, robią im zakupy, pomagają w lekcjach dzieciom, które mają problemy z nauką, odwiedzają hospicja, szpitale i domy pomocy społecznej. Ta działalność zasługuje na uwagę, gdyż opiera się na bezpośrednim zaangażowaniu, które nie ogranicza się tylko do przekazania konkretnych produktów, ale bazuje na kontaktach międzyludzkich.

To oczywiście nie wszystko na gruncie niesienia pomocy i budowania społecznej solidarności przez Caritas. Jeśli była już mowa o jej lokalnej strukturze w Siedlcach i Białej Podlaskiej, to trzeba dodać, że właśnie za przyczyną Caritasu można skorzystać z bezpłatnych porad prawnika i psychologa w Siedlcach. Tamtejszy Caritas organizuje też pomoc dla osób dotkniętych przestępstwem.

Jak widać, Caritas jest dobrym przykładem na działalność społeczną. Na pewno warto wspomagać takie organizacje, jeśli nie bezpośrednio, to przynajmniej pośrednio.

An-helli kategorie: Opinie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych