25 - 03 - 2016

Karta telefoniczna na dowód osobisty


Państwo wykorzystuje pretekst pod postacią zamachów terrorystycznych w Belgii i wprowadza coraz więcej obostrzeń ograniczających naszą wolność i prywatność. Przykładem ustawa antyterrorystyczna. Można przewrotnie zapytać, po którym zamachu terrorystycznym obudzimy się już w państwie autorytarnym, które zafundują nam nie islamiści a władza?  

Sami terroryści oczywiście nie robią sobie nic z ograniczeń swobód obywatelskich, które dotykają tylko zwykłych ludzi. To my, nie terroryści stajemy się coraz bardziej bezbronni (zakaz posiadania broni), a do tego w coraz większym stopniu inwigilowani. Przestępcy i tak znajdą sposoby na „anonimowe kontakty”.  

Kolejnym pomysłem na ograniczenie naszej wolności jest zakup kart telefonicznych pre-paid tylko na dowód osobisty. Czyli jeśli będziemy potrzebowali startera, sprzedawca będzie mógł spisać nasze dane i przekazać je operatorowi telefonicznemu. Tylko co z ochroną danych osobowych, które będą krążyć wśród sprzedawców?  

Widać wyraźnie, iż władza wykorzystuje atmosferę strachu przed zamachami, aby w ten sposób rozszerzyć kompetencje służb przymusu państwowego. Sprawę z Trybunałem Konstytucyjnym trzeba uznać za nieistotną, bo sam TK jest tylko narzędziem państwa do sankcjonowania jego decyzji i nadawania im mocy obowiązującej.

Jednakże niepokój w ostatnim czasie powinny budzić pomysły w rodzaju ułatwień, jakie zyskują służby państwowe przy sięganiu po dane internetowe obywatela, uwzględnienia dowodów zdobytych w nielegalny, a więc każdy sposób, czy zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych, w wyniku których będą one swobodnie przekazywane sobie pomiędzy poszczególnymi instytucjami państwowymi.

Na ostateczny kształt ustawy antyterrorystycznej, bo tak to nazwali, przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do maja. Już teraz jednak widać, że więcej będzie ona miała wspólnego ze zwalczaniem wolności obywatelskich, aniżeli walką z terroryzmem.

TeO

Czytaj również:

Propozycje zwiększające zakres inwigilacji społeczeństwakategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych