06 - 02 - 2016

FBI zabija i aresztuje osoby broniące farmerów


Członek uzbrojonej oregońskiej milicji obywatelskiej, okupującej rządowy budynek Narodowej Ostoi Przyrody, został zastrzelony w wyniku strzelaniny z udziałem agentów federalnych, która zakończyła się aresztowaniem przywódcy grupy, Ammona Bundy’ego, oraz innych protestujących. O sprawie pisaliśmy w tekście: Przejęli rządowy budynek, aby chronić farmerów.

Wygląda na to, że strzelanina miała miejsce na autostradzie na wiejskim obszarze Oregonu – z dala budynku władz okupowanego przez rezerwistów. Funkcjonariusze FBI ogłosili, że aresztowali Bundy’ego, jego brata Ryana Bundy’ego, Bryana Cavaliera, Shawnę Cox i Ryana Payne’a po tym, jak zatrzymali ich na autostradzie. Nie było jasne, ile wystrzałów padło w trakcie zdarzenia. 

Agencja opisała strzelaninę i aresztowania jako wynik „zastosowania środków przymusu w celu zaaresztowania grupy osób powiązanych ze zbrojną okupacją Narodowej Ostoi Przyrody Malheur”..

Zmarły mężczyzna został zidentyfikowany przez córkę jako Robert „LaVoy” Finicum, jeden z głównych rzeczników grupy. Policja nie potwierdziła jego tożsamości, ale stwierdzono, że wobec zabitej osoby istniały „uzasadnione podstawy do aresztowania według prawa federalnego”. Według oświadczenia FBI jedna z osób odniosła niezagrażające życiu rany i została przetransportowana do miejscowego szpitala w celu leczenia. Mężczyzna został aresztowany i obecnie przebywa w areszcie. 

Podczas rozmowy telefonicznej przeprowadzonej Cliven Bundy, ojciec Ammona, który przewodniczył grupie podczas konfrontacji z władzami federalnymi w 2014 r., powiedział, że jest zdruzgotany tymi doniesieniami. „Moi synowie to dobrzy ludzie i byli tam, aby pomóc … To hańba, że ci ludzie nie próbują nikogo skrzywdzić, a teraz są zabijani”. 

Dodał: „Nie zamierzamy tego znosić … Dla Ameryki to jest duża sprawa. W taki sposób traktują ludzi, którzy próbują pomóc? Jesteśmy zmęczeni takim maltretowaniem”. 

Członkowie rezerwy planują wziąć udział w spotkaniu społeczności lokalnej w mieście John Day, leżącym na północ od Narodowej Ostoi Przyrody Malheur, którą rezerwiści okupowali od 2 stycznia. 

Podczas innego zdarzenia Joe Oshaughnessy – kolejny prawicowy aktywista, który wcześniej twierdził, że próbuje zapobiec wybuchowi przemocy w Ostoi – został aresztowany w Burns, miejscowości położonej najbliżej Ostoi Przyrody. 

Funkcjonariusze FBI aresztowali też Pete’a Santilli, konserwatywnego gospodarza programu radiowego z Ohio, który głośno popierał Bundych i wcześniej transmitował na żywo zamieszanie pod szpitalem w Burns. 

Santilli, Oshaughnessy i ludziom aresztowanym na autostradzie grożą oskarżenia o przestępstwa federalne polegające na spiskowaniu w celu utrudniania pracy funkcjonariuszy poprzez użycie siły, zastraszania i gróźb. 

Jon Ritzheimer, inny znaczący przywódca okupujących, który często pomagał prowadzić zespół do spraw „bezpieczeństwa” rezerwistów, także został aresztowany. Urzędnicy mówią, że Ritzheimer oddał się w ręce policji w Peorii w Arizonie i że został aresztowany bez żadnych incydentów. Jemu także grozi zarzut popełnienia przestępstwa federalnego.

Źródłokategorie: Protest, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych