03 - 02 - 2016

Europejskie ograniczenia w transakcjach finansowych


Władze Unii Europejskiej zamierzają przedstawić do końca czerwca regulacje prawne, które ograniczą swobodę i anonimowość transakcji finansowych zarówno w świecie wirtualnym, jak i podczas posługiwania się gotówką. Uzasadnieniem takiego postępowania tradycyjnie jest już „walka z terroryzmem”.

Władze będą wiedziały więcej o transakcjach Europejczyków, gdyż planują m.in. obniżyć limity transakcyjne na kartach przedpłaconych i poddać szczegółowej identyfikacji osoby posługujące się płatnościami elektronicznymi. Przewiduje się także większą kontrolę nad osobami, które posługują się wirtualnymi walutami niepaństwowymi, jak na przykład bitcoiny, scentralizowanie baz rachunków w każdym poszczególnym kraju, tak aby mieć łatwiejszy dostęp do informacji o właścicielu konta, czy chociażby zwiększenie weryfikacji przesyłek pocztowych, które zawierają gotówkę.

Z kolei politycy niemieccy chcieliby również wprowadzić limit transakcji gotówkowych do poziomu 5 tys. euro. Pojawiają się również propozycje, aby wycofać z obiegu banknot o nominale 500 euro.

Organem bezpośrednio optującym za zaostrzeniem przepisów jest Komisja Europejska, która argumentuje, że działania tego typu są wymierzone w terrorystów w celu utrudnienia im swobody finansowego działania. W praktyce może to jednak oznaczać, że terroryzm nie zostanie zahamowany, a władze uzyskają większą kontrolę nad aktywnością finansową Europejczyków, rzecz jasna z pokrzywdzeniem ich prawa do prywatności. Pewne korzyści mogą też odnieść instytucje finansowe, na razie nieśmiało dążące do zastąpienia obrotu gotówkowego płatnością elektroniczną.

S.G.kategorie: Komentarze, Pieniądze,
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych