29 - 12 - 2015

Jak działać lokalnie – przykład świętokrzyski


Działać lokalnie można na wiele sposobów. Wszystko zależy od motywacji i zakresu potrzeb, jakie występują w miejscu zamieszkania danej społeczności. Wtedy koniecznością jest pojawienie się chęci i grona zapaleńców, którzy z satysfakcją zrealizują swoje zamierzenia, z pożytkiem dla siebie i całej lokalnej społeczności.

Czasami jednak, żeby zorganizować się oddolnie wokół jakiegoś projektu, nie muszą nas motywować potrzeby z kategorii tych wielkich, a zwyczajna chęć dzielenia się swoją aktywnością i pozytywnymi jej rezultatami. Dlatego przykładów na działanie oddolne i lokalne jest wiele. Ostatnie docierają do nas z terenów świętokrzyskich, gdzie wydawałoby się społeczność z małych miejscowości nie będzie przejawiała większej aktywności społecznej. To naprawdę złudne przekonanie.

Efekty Programu Działaj Lokalnie IX na ziemi świętokrzyskiej są motywujące, gdyż w jego ramach realizowano różne w swojej wymowie projekty. Od początku i w kolejności dowolnej, wymienić tu należy zaangażowanie społeczne w odnowienie Latarni Leśnej w Wiązownicy Kolonii. Poświęcony przez ludzi czas oraz fundusze na pewno się zwróciły, a spotkanie, na którym zaprezentowano prace dzieci ze Świetlicy „Jutrzenka” z Wiązownicy Kolonii, było dobrą okazją do integracji lokalnej społeczności.

Na uwagę zasługuje również zorganizowanie przez mieszkanki z Bukowej warsztatów z dietetyczką oraz lekcji z nordic walking. Inicjatywa o tyle udana, że towarzyszyła jej zarówno integracja lokalnej społeczności, jak i promocja zdrowego trybu życia. Pozostaje życzyć konsekwencji na drodze prowadzącej do budowania formy.

Z kolei w kategorii podtrzymywania tradycji regionalnych na wyróżnienie zasługuje grupa Tradycja i Integracja z Łukawicy, która w ramach swojego projektu „Zwyczaje ludowe w naszej miejscowości”, zorganizowała spotkanie z etnografem. Mieszkańcy Łukawicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach lepienia pierogów oraz przyrządzania dań regionalnych, a także poznać tajniki rękodzieła.

W temacie rękodzieła w regionie udzielała się również grupa z Jurkowic, organizując w okresie wakacji warsztaty, na których można było dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z zakresu plastyki, muzyki, a nawet kulinariów. Podsumowaniem działalności grupy była impreza „Spiżarnia Pełna Smaków”, która zachwyciła uczestników swoim urozmaiconym przekazem z zakresu rękodzielnictwa.

Tradycyjnie, społecznie i tożsamościowo było również w Święcicy, gdzie w ramach projektu „Pierogi, ryby, kapusta i grzyby” zachęcano do poznawania lokalnych zwyczajów oraz wspólnej aktywności mieszkańców Święcicy oraz lokalnych miejscowości. Poza przygotowywaniem regionalnych przysmaków zorganizowano również cykl warsztatów.

Inicjatywę z pogranicza tradycji i aktywności fizycznej przygotowała Grupa Moc Tańca z Szydłowa w ramach swoich „Tanecznych fascynacji”. Młode dziewczyny i chłopcy zaprezentowali tańce epokowe, a podsumowaniem projektu była m.in. sesja zdjęciowa wśród zabytków Szydłowa oraz wystawa fotograficzna.  

Kolejną inicjatywę lokalną poprowadził Klub Miłośników Gier i Fantastyki z Połańca, który próbował rozbudzić zmiłowanie do fantastyki w ramach projektu „Dołącz do gry”. Organizatorzy zafundowali zainteresowanym ciekawą odskocznię od świata elektroniki, bo choć w grach obejść się bez niej już nie sposób, co wyklucza ruch na świeżym powietrzu, to zaprezentowano również bardziej aktywny rodzaj współzawodnictwa, jak gry terenowe.  

Powyższe przykłady wyraźnie ukazują, że można naprawdę wiele zdziałać lokalnie, o ile oczywiście są wspomniane na wstępie chęci, w tym chęć współpracy. Przy okazji warto sobie uświadomić, że motorem działania są nie tylko potrzeby fundamentalne, od których zależy jakość naszego życia, ale przede wszystkim pasje i osobiste zainteresowania.              

TeOWrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych