27 - 12 - 2015

Propozycje zwiększające zakres inwigilacji społeczeństwa


Opublikowany 23 grudnia na stronie internetowej sejmu projekt nowej ustawy o policji nie ogranicza działań inwigilacyjnych służb państwowych. Te będą mogły swobodnie sięgać po nasze dane telekomunikacyjne. Proponowane zmiany, jakie wysunęła partia władzy, są w rzeczywistości odzwierciedleniem pomysłów poprzedniej partii rządzącej, czyli Platformy Obywatelskiej.

Według projektu PiS kontrola nad służbami będzie prowizoryczna, opierając się na półrocznych sprawozdaniach składanych do sądu. Jednak nawet w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości i pogwałcenia naszej prywatności, zebrane o nas informacje, czyli na przykład: z kim kontaktujemy się, skąd dzwonimy, gdzie i jak długo przebywamy, nie będą musiały zostać zniszczone. Zebrane billingi będą mogły być również wykorzystywane tylko do analiz, a nie w przypadkach potwierdzających zagrożenie wychodzące od osób inwigilowanych.    

Żadna z osób kontrolowanych nie będzie też informowana, że znalazła się w kręgu zainteresowań służb, tracąc możliwość ochrony swojej prywatności.  Przypomnijmy, że nawet Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że służby mogą sięgać po dane telekomunikacyjne jedynie za zgodą sądu.     

Co oczywiste, jeśli idzie o ograniczanie swobód ludzkich przez instytucje państwa, pomiędzy wcześniejszym projektem Platformy Obywatelskiej a obecnymi propozycjami partii Prawo i Sprawiedliwość, nie ma większych różnic. Wyjątkiem jest dodatkowe podważenie w nowej propozycji ochrony tajemnicy adwokackiej. Co równie znamienne – wcześniejsze propozycje Platformy Obywatelskiej krytykowali przedstawiciele obecnej partii władzy.

Uprawianie propagandy na rzecz nowych przepisów, polegającej na wysyłaniu publicznej informacji, że zagwarantują one bezpieczeństwo w dobie terroryzmu, są bezpodstawne. Inwigilacja na masową skalę i tak się nie sprawdza, co pokazują krwawe przykłady z Zachodu. Terroryści zawsze znajdą sposób na obejście podsłuchów, tak samo jak zawsze znajdą broń pomimo zaostrzania zakazu jej posiadania w Europie. Osobom popierającym działania państwa na polu ograniczania naszych wolności proponowałbym raczej wywieranie nacisku na państwo w kwestii ograniczenia tej imigracji, która może być podatna na inwigilację, ale ze strony terrorystów religijnych.   

Propozycje nowej ustawy mają zostać zatwierdzone prawnie jako obowiązujące do lutego 2016 r.

An-helli

Czytaj również:

Kontrolują poza kontroląkategorie: Komentarze, Kraj,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych