22 - 12 - 2015

Święta Konsumpcji. Sami odpowiadamy za nasze zdrowie


Okres Świąt Bożego Narodzenia oznacza w praktyce czas obżarstwa, konsumpcji i pijaństwa. Jakie mogą być konsekwencje takiego stylu życia? Chyba jednak negatywne, gdyż jak można przeczytać w najnowszym wydaniu pisma „Nature” – dziewięć na dziesięć nowotworów może mieć swoje przyczyny w tym, jak prowadzimy się na co dzień.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Johns Hopkins University (USA), w zasadzie wykluczając wpływ czynników obiektywnych na stan zdrowia ludzkiego. A te, jak powszechnie sądzono do tej pory, w znacznej mierze przyczyniały się do nowotworów. Czyżby skuteczna profilaktyka antynowotworowa leżała w naszej gestii? 

Amerykańscy naukowcy do grupy ryzyka zaliczają osoby palące papierosy, pijące alkohol, poddające się długotrwałemu wpływowi promieni słonecznych, a także oddychające zanieczyszczonym powietrzem. Wedle wyliczeń, za 75 proc. przypadków raka jelita grubego odpowiada zła dieta. Z kolei 86 proc. przypadków raka skóry to efekt nadmiernego przebywania na słońcu. Badacze przekonują również, że zachorowalność będzie rosła, gdyż negatywne czynniki zewnętrzne będą miały na nasze życie coraz większy wpływ.

Może jednak za raka odpowiadają geny? Według naukowców z Johns Hopkins University rosnącej liczby zachorowań nie można wytłumaczyć w tym względzie jedynie genetyką. Na potwierdzenie swoich tez podają przykład imigrantów, którzy z regionów o niskim wskaźniku występowania nowotworów, przeprowadzili się do krajów, gdzie odnotowywano wysoki współczynnik chorób nowotworowych. W krótkim czasie wielu z nich zachorowało na raka. Miało tak się stać, ponieważ znaleźli się oni pod wpływem tych samych czynników zewnętrznych.

Podsumowując. Wykańcza nas nie tylko wielki przemysł, zatruwający środowisko naturalne, ale wykańczamy się sami, stosując trucizny i prowadząc konsumpcyjny styl życia. Już nawet okres świąteczny, sprzyjający duchowym rozważaniom, nie jest (czy kiedykolwiek był?) najlepszym momentem, żeby trochę wyhamować i zastanowić się nad swoim życiem, jego sensem. Żyjemy w polskiej kulturze, która nakazuje konsumpcję oraz „zabawę do zatrucia”, o czym skrzętnie przypominają nam nachalne w tym okresie reklamy, a także przykłady z życia wzięte.

Ile osób stawi temu podejściu opór, zrobi coś na przekór, czyli coś dla siebie, i zamiast picia wybierze w tym czasie sport albo przynajmniej duchową kontemplacje?

S.G. 

Czytaj również:

Zanieczyszczone powietrze przyczyną przedwczesnej śmierci


 


kategorie: Komentarze, Nauka,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych