08 - 12 - 2015

Zanieczyszczone powietrze przyczyną przedwczesnej śmierci


Prezentowany co roku raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) dostarcza danych, z których wynika, że zanieczyszczone powietrze powoduje ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

W raporcie uwzględniono stopień trujących substancji i ich wpływ na ludzkie zdrowie, a dane zebrano za pośrednictwem stacji pomiarowych ze 40 europejskich krajów. Wykazano, iż pogorszenie zdrowia Europejczyków ma ścisły związek z jakością powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do powstawania nowotworów oraz chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Wśród największych zagrożeń w powietrzu analitycy wymieniają tzw. drobny pył zawieszony (PM), pochodzący z instalacji przemysłowych i powstający w wyniku ogrzewania domów. Dostaje się on do płuc, a także do obiegu krwionośnego, powodując choroby płuc, układu krwionośnego, zawały serca i nowotwory. Wśród krajów najbardziej dotkniętych tym problemem jest Polska.

Zanieczyszczenie powietrza dotyczy głównie mieszkańców miast. Są oni narażeni na wdychanie powietrza, w którym znajdują się nadmierne ilości dwutlenku azotu, wywołującego bóle i zawroty głowy, a także ozonu, który oprócz bólów głowy, prowadzi do zapaleń krtani i gardła, a także przyczynia się do kaszlu i pogorszenia funkcjonowania płuc. Mieszkańcy miast nie są w stanie uciec przed działaniem tych szkodliwych substancji. Wdychają je wszyscy.

Rodzi się pytanie, czy w warunkach gospodarki korporacyjnej i myślenia w kategoriach materialistycznych (kapitalistycznych), życie człowieka będzie miało kiedykolwiek większe znaczenie niż zysk ekonomiczny? Raczej mało prawdopodobne, a jedyne, co może zmusić „gospodarkę” to zadbania o to życie, będzie określone właśnie tylko w oparciu o względy ekonomiczne.

W końcu choroby czy przedwczesna śmierć człowieka, potencjalnego pracownika, nie są dla „gospodarzy” opłacalne. Jak wyliczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), koszty zanieczyszczenia powietrza w 2013 r. wyniosły 2200 mld dolarów, bez uwzględnienia wpływu na rolnictwo i same środowisko.

►W. B.

⇒Czytaj również: 

Czym oddychamy w Warszawie?kategorie: Komentarze, Świat,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych