04 - 12 - 2015

Wolontariat – pomoc w różnych formach


Pretekstem do przypomnienia o roli wolontariatu jest obchodzony jutro Dzień Wolontariusza. Ilu mieszkańców Polski angażuje się w wolontariat? Z jakich praw mogą skorzystać osoby działające dla dobra społecznego?

Należy pamiętać, że o wolontariacie możemy mówić, gdy po pierwsze – działamy w pełni niezależnie i w oparciu o własne cele. To podstawowa wykładnia wolontariatu, do interpretacji której nie potrzeba przepisów prawa i żadnych regulacji. Liczy się tylko nasza inicjatywa, a kwestie prawne są nieistotne, wręcz ignorowane. Nazwalibyśmy tę formę działania wolontariatem nieoficjalnym.

Inny poziom wolontariatu określa właśnie prawo. To forma wolontariatu oficjalnego, dla zainteresowanych. Tutaj też działamy niezależnie, ale już niejako pod dyktando pewnych wymogów i rozporządzeń osób trzecich (organizacji, fundacji, stowarzyszeń). W tym przypadku należy pamiętać, że wolontariatem jest działalność w ramach organizacji pozarządowych (wspomniane stowarzyszenia, fundacje), ale już praca dla firmy czy organizacji, której świadczymy usługi gospodarcze, wolontariatem nie jest.

W przypadku wolontariatu oficjalnego możemy liczyć na umowę o współpracy z organizacją, której pomagamy, jeśli działamy dłużej niż 30 dni. Jeśli nasza aktywność jest krótsza niż 30 dni, wolontariusz może zostać ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oficjalnie można też liczyć na pokrycie kosztów pracy oraz zaświadczenie o tym, co się robiło.

Według danych, które skupiają się na wolontariacie oficjalnym (badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015”), udział w nim potwierdza co piąty Polak. Statystyki te są niezmienne od kilku lat. Wolontariuszami są osoby młode i wykształcone, które nie narzekają na swoja sytuację ekonomiczną.

W społeczeństwie ich pracę postrzega się jako wymagającą wielkiego zaangażowania, co tłumaczyłoby, dlaczego wolontariusze nie zyskują wielkiego grona naśladowców. Działania wolontariuszy nie zawsze jednak mieszczą się w kategorii „wysoce odpowiedzialnych”. Teraz wolontariatem może być również działalność w muzeum czy teatrze. Istnieje też wolontariat sportowy, na przykład przy organizacji maratonów. Wolontariat przybiera więc nowe formy, w zależności od upodobań osób w nim uczestniczących. 

Choć wolontariuszy nie przybywa, przybywa za to fundacji i stowarzyszeń, które korzystają z ich usług. Dane o zaangażowaniu w wolontariat według opracowań Stowarzyszenia Klon/Jawor potwierdzają tę tezę. Jeśli jeszcze w 2010 r. z wolontariuszami działało w Warszawie 50 proc. organizacji pozarządowych, to już w roku obecnym takich deklaracji było 67 proc.

Filip Niedzielski

⇒Czytaj również:  

Sosnowiec: wolontariat jest ciekawykategorie: Kraj, Opinie,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych