01 - 12 - 2015

Protest pracowników w polskim Amazonie


Osoby pracujące w polskim oddziale amerykańskiej firmy Amazon uważają, że pracodawca łamie ich prawa. Czy są gorzej traktowani niż pracownicy tej firmy w innych krajach? Postanowili upomnieć się o swoje prawa pikietując w tej sprawie.

W konflikt z pracodawcą weszli m.in. członkowie wrocławskiej „Solidarności”. Uważają oni, że Amazon utrudnia im kontakt z pracownikami. Portal Bankier.pl cytuje Grzegorza Cisonia, przewodniczącego wrocławskiej Solidarności i pracownika Amazona: Chcieliśmy korzystać z naszych godzin związkowych, zrobić dyżur w dolnej kantynie. Od zarządu otrzymaliśmy informację, że możemy korzystać z godzin związkowych, ale nie możemy przebywać w tym czasie na terenie magazynu i rozmawiać z pracownikami, bo będziemy dezorganizować ich pracę. Oczywiście jasno zaznaczyliśmy w tym piśmie, że nie zamierzamy wchodzić na teren hali, gdzie są prowadzone prace. Wybraliśmy miejsce, z którego pracownicy korzystają w trakcie przerwy i ten sposób wykorzystania wolnego czasu byłby ich własną wolą. Amazon nie chce, żeby pracownicy widzieli o organizacji spotkań i w ogóle o działalności „Solidarności” w firmie.

Wśród swoich postulatów pracownicy wymieniają w pierwszej kolejności chęć dialogu z zarządem firmy. Uważają, że nie mają zapewnionego standardu z zakresu BHP, wskazując na niedobory w specjalnym obuwiu i odzieży roboczej, którą wedle relacji związkowców, pracownicy musieli dzielić się między sobą. W przyszłości, po uregulowaniu spraw podstawowych, chcieliby również podwyżki płac, podkreślając, że ich koledzy z Niemiec zarabiają więcej. Ci ostatni, z przedstawicielstwem UNI Global Union, solidaryzują się z polskimi związkowcami w ich walce o poprawę warunków pracy w polskim Amazonie.

Z kolei szefostwo firmy, w odpowiedzi na reakcję związkowców, zaznacza, że zapewnia polskim pracownikom konkurencyjne wynagrodzenia, stosowne świadczenia i rozwój. Dowodem tego ma być zatrudnienie i praca w Amazonie 13 000 osób w centrach logistycznych. Wśród zalet pracy w Amazonie firma wymienia również prywatną opiekę medyczną, obiady, darmowy transport do pracy, ubezpieczenie i dofinansowanie szkoleń do sumy 26 000 zł na okres czterech lat.

►An-helli               

⇒Źródło: Bankier.plkategorie: Kraj,
Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych