26 - 10 - 2015

Mentalność biurokratyczna czy wolnościowa? Polacy uciekają z firmami


Polacy uciekają przed państwowym aparatem prawno-skarbowym do Czech, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest tańsze, prostsze i nie jest obarczone ryzykiem dowolnej interpretacji prawa przez urzędników.

U naszych południowych sąsiadów założenie spółki trwa około dwóch, czterech tygodni, co może nastąpić również przez Internet. Od 2016 roku koszty założenia firmy mają spaść z 350 euro do 220. Czas potrzebny do jej założenia skróci się do tygodnia. Kapitał zakładowy spółki może wynieść tylko jedną koronę. W Polsce jest to pięć tys. zł.

Wszystko to plus brak ograniczeń prawnych na przykład przy zakładaniu spółek zależnych przez inwestorów z zagranicy, prostsze podatki, ulgi i przywileje sprawiają, że wielu Polaków szuka możliwości zarobkowych zakładając firmy w Czechach. Państwo nad Wisłą traci tym samym podwójnie, gdyż mniej pieniędzy trafia do budżetu.

Wielu polskich przedsiębiorców twierdzi również, że ich decyzja o zalegalizowaniu działalności w Czechach związana jest z restrykcyjnością urzędów skarbowych w Polsce. To jeden z głównych powodów, obok korzystnych rozwiązań w podatkach, „ucieczki” polskiego kapitału z Polski.

Próby unikania płacenia wysokich podatków wydają się całkowicie uzasadnione. Szczególnie w takim państwie jak Polska, gdzie obciążenia prawne i finansowe są niewspółmiernie wysokie do poziomu życia, a także czasu, jaki wkładamy w pracę. Stąd kombinowanie i kreatywność Polaków, aby móc żyć na przyzwoitym poziomie.

Podawanie w takich okolicznościach za wzór rozwiązań podatkowych system niemiecki, gdzie restrykcyjność podatkowa jest tolerowana, a zarobki po prostu dużo większe wprowadza niepotrzebny zamęt. Wydaje się, że Polacy powinni dążyć do zastąpienia mentalności biurokratycznej, państwowej, wręcz restrykcyjnej, zaczerpniętej od Niemców, mentalnością opartą na swobodzie działalności gospodarczej. Czesi dają nam na tym polu dobry przykład.

►S.G.kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych