16 - 10 - 2015

Sosnowiec: wolontariat jest ciekawy


Wiele osób zapomina dziś, że wolontariat to nie tylko obliczona na tu i teraz akcja społeczna, która buduje podstawy społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego. I choć na pozór wydaje się, że to jedyne i podstawowe przesłanie wolontariatu nie znajduje swojego rozwinięcia, działalność tego rodzaju posiada również znamiona nowoczesnego patriotyzmu, nastawionego na realną pomoc i nawiązywanie współpracy społecznej w obrębie własnej wspólnoty, środowiska, regionu.

Krótko mówiąc wolontariat to działalność pożyteczna z punktu widzenia osoby bezpośrednio w nią zaangażowanej, jak jej odbiorców. Ponieważ wolontariat łączy ludzi, stanowi podstawową formę działalności społecznej, której zawdzięczamy budowanie podstaw społeczeństwa harmonijnie współpracującego i zorganizowanego oddolnie.

Wspólnota wolontariacka, działająca z własnej nieprzymuszonej woli na rzecz drugiego człowieka czy na rzecz realizacji jakichkolwiek celów społecznych jest najlepszym dowodem na to, że solidarność i działalność oddolna jest zawsze możliwa.  

Aktywność tego rodzaju nie musi kojarzyć się nam zaraz z wyrzeczeniami czy monotonią. Wolontariat to przede wszystkim pobudzanie kreatywności oraz alternatywny sposób na spędzanie wolnego czasu, jak przekonują wolontariuszki w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych podczas zajęć w ramach „Pracowni zajętej”.

W ramach październikowych pracowni obywatelskich proponują one spojrzenie na wolontariat nie tylko przez pryzmat koleżeństwa obywatelskiego, ale jak na atrakcję czy zabawę, podczas której spędzamy twórczo czas i realizujemy się w obrębie swoich pasji. Chcą w ten sposób zaktywizować mieszkańców Sosnowca do inicjatyw wolontariackich.  W tym celu prowadzą warsztaty rękodzieła, prezentując swoją wiedzę z tego zakresu. Przy okazji zachęcają również mieszkańców Sosnowca, aby przychodzili na zajęcia i dzielili się swoimi umiejętnościami.

Każdy zainteresowany zajęciami może skontaktować się z Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych, Plac Kościuszki 5. Telefon: 32 263 32 22.

Filip Niedzielskikategorie: Opinie, Region,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych