14 - 10 - 2015

Budżet Obywatelski – podliczono głosy w Mielcu i Lublinie


Skromnie w Mielcu, aktywnie w Lublinie – tymi słowami można by podsumować wyniki głosowań w ramach Budżetów Obywatelskich (BO) dla wspomnianych miejscowości. W Mielcu odbyła się pierwsza edycja BO, dla lublinian było to drugie podejście w ramach partycypacji i współdecydowania o wydatkowaniu środków publicznych.

Potwierdziły się niestety obawy o frekwencję wśród głosujących na mieleckie propozycje do Budżetu Obywatelskiego. Z ponad 40 tys. osób uprawnionych do głosowania ostatecznie tylko 6278 mielczan pofatygowało się do wyznaczonych punktów. Zmniejszenie kwoty bazowej na realizację przyszłych projektów oraz narzucanie ograniczeń natury bardziej formalnej, aniżeli prawnej, o których pisaliśmy na łamach Społecznych m.in. w tekście „Budżet obywatelski dla Mielca na 2016 r.”, z pewnością miało swoje przełożenie na niewielkie zainteresowanie mielczan głosowaniem w ramach BO.

Można jednak spojrzeć na temat z innej perspektywy i wziąć poprawkę na to, że debiut nowej formy aktywności obywatelskiej na mieleckim gruncie, do jakiej zachęca BO, nie musiał być od razu imponujący. Szczególnie gdy mówimy o społecznościach przyzwyczajonych do bierności w ramach schematu „Wszystkim zajmie się władza”.

Jak na pierwszą edycję Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego (MBO) do głosowania zakwalifikowano przyzwoitą liczbę 47 projektów. Wygrały 3 – budowa boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią, modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt i zainstalowanie kolejnej  stacji monitoringu powietrza.

Zapewnienia prezydenta Mielca Daniela Kozdęby o przeznaczeniu w następnym roku więcej pieniędzy na BO i uruchomienie głosowania internetowego w celu zwiększenia frekwencji można uznać za spóźnione, aczkolwiek konieczne. Trzeba jednak przyznać, że jeszcze przed pierwszą edycją MBO prezydent proponował kwotę bazową na realizację projektów w wysokości 2 mln zł, co zakwestionowali miejscowi radni PiS. Dlatego na chwilę obecną nie można jednoznacznie wykluczyć, że kolejne prezydenckie poprawki do MBO przepadną w wyniku rozgrywek partyjnych.

W przypadku Lublina, gdzie głosowano w ramach drugiej edycji BO, sytuacja przedstawia się już znacznie lepiej. Przede wszystkim oddano ponad 20 tys. głosów więcej niż w poprzedniej edycji BO w tym mieście. Metodą tradycyjną, czyli poprzez wrzucenie kartki do urny, oddano 43621 tys. głosów. W przeciwieństwie do Mielca można było również głosować za pośrednictwem Internetu, dlatego łączna liczba oddanych głosów wyniosła w Lublinie ponad 68 tys. 

Tak w przypadku Lublina, jak i Mielca potwierdza się zasada, że największe szanse na zrealizowanie swoich projektów posiadają dobrze zorganizowane grupy obywateli, prowadzące stałą i ukierunkowaną kampanię informacyjną, skierowaną do konkretnego odbiorcy. Czy to miłośnicy zwierząt, sportu czy mieszkańcy danego osiedla, jeśli pojawi się wspólna świadomość i aktywność, każda z grup społecznych zyskuje duże szanse na realizację swoich celów zawartych w Budżecie Obywatelskim.

►Andrzej Fijałkowskikategorie: Komentarze, Region,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych