08 - 10 - 2015

Praca a państwowo-korporacyjny system gospodarczy


Jaka przyszłość czeka pracownika, gdy obecny system gospodarczy, kształtowany przez państwo i kapitalistyczne stosunki pracy, będzie wkraczał w swoje apogeum rozwoju? Według przemyśleń, do jakich doszedł Rohit Talwar, uważany za jednego z głównych konsultantów finansowych w Wielkiej Brytanii, obecne dzieci powinny pracować do ukończenia 100 lat przy średniej życia 120 lat, aby w przyszłości mogły korzystać z emerytury.

Swoje uwagi Rohit Talwar przedstawił na konferencji biznesowej „Headmasters’ and Headmistresses”. Nie wszystkie są nieznane, jak na przykład te przewidujące postępującą automatyzację pracy, co może doprowadzić do zastępowania człowieka przez maszynę.

Inna znana opinii publicznej teza, którą na konferencji wygłosił Talwar, odnosi się do płynności zatrudnienia. Pracownik przyszłości będzie często zmieniał pracę, przez co będzie bardziej mobilny. Nie trzeba dodawać, że w takiej sytuacji będzie też mniej przywiązany do swojego miejsca pracy, zakładu, współpracowników.

Najciekawsze uwagi Rohit Talwar wygłosił jednak na temat lat, które trzeba będzie przepracować w przyszłości, aby móc godnie żyć. Brzmi to może jak kiepski żart, ale ten czołowy konsultant finansowy z Wysp twierdzi, że najlepiej byłoby, aby obecne dzieci żyły 120 lat i pracowały do setnego roku życia.   

Nie należy jednak bagatelizować powyższych stwierdzeń z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, wiele przykładów wskazuje na to, że tendencja do podwyższania wieku emerytalnego będzie się utrzymywać z racji niewydolności systemu państwowego. Po drugie, tego rodzaju uwagami oficjalnie dzieli się z nami czołowy przedstawiciel obecnego ustroju gospodarczego, który oczywiście nie widzi innego wyjścia z sytuacji, jak podążanie w jednym, wyznaczonym przez państwo kierunku: jeszcze większy nacisk na wdrażanie do szkół programów przygotowujących do operowania na rynku zatrudnienia.

Czyli, co następne? Szkoły przykorporacyjne? Pięcio-, cztero-, a może trzylatki do szkół?

►TeOkategorie: Opinie,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych