14 - 09 - 2015

Kataloński marsz i spory o niepodległość


Uwzględniając różne statystyki, ponad milion osób uczestniczyło w piątkowym marszu na rzecz niepodległości Katalonii w Barcelonie. Politycy katalońscy, jak i rządowi wykorzystali kontekst marszu do promocji swoich programów politycznych i poglądów na kwestie związane z niepodległością Katalonii. Wszyscy oni czekają na 27 września, kiedy w Katalonii odbędą się wybory regionalne.

Ścieranie się postaw prokatalońskich i secesjonistycznych z poglądami silnego scentralizowanego państwa daje się zauważyć już na gruncie przekazu medialnego. Podczas gdy źródła katalońskie doliczyły się 1,4 mln uczestników marszu, odbywającego się pod hasłem „Otwarta droga do Republiki Katalońskiej”, madryckie media podały liczbę pół miliona osób.

Sprawa niezależności mieszkańców Katalonii od rządu w Madrycie została sprzężona z popieraniem konkretnych środowisk partyjnych w regionie. To od sukcesu wyborczego poszczególnych polityków ma zależeć niepodległość Katalonii, przynajmniej tak przedstawia to środowisko Artura Masa, obecnego premiera autonomicznego rządu katalońskiego.

Oponująmu głównie politycy rządu oraz partii centralnych, zdradzając swój nieprzychylny stosunek do kwestii niezależności decyzji obywatelskich. Wicepremier państwa Soraya Saenz de Santamaria użyła nawet określenia, że „tylko cały naród hiszpański ma prawo decydować o przyszłości kraju i jego terytoriów”. Nie wyjaśniła jednak, czy w przypadku wyraźnej woli utworzenia swojej republiki przez mieszkańców Katalonii, ci mają zostać przymuszeni siłą do życia pod dyktando owego „hiszpańskiego narodu”.  

Zgodnie z logiką propaństwową rządzące siły partyjne w innych państwach nie popierają ewentualnego utworzenia niepodległej Katalonii. Ruchy autonomiczne podważają przecież obecny stan posiadania kast rządzących, stąd panika ośrodków centralnych, że wszelka decentralizacja (tak zbawienna dla rozwoju gospodarczego i pokoju Europy w przeszłości) może wydatnie ograniczyć ich wpływy. Stąd też poparcie od Merkel i Camerona dla hiszpańskiego rządu Mariano Rajoya, który oficjalnie ostrzega, że woli Katalończyków do uzyskania większej swobody od państwa przeciwstawi „wszelkie środki polityczne i prawne”.

►Wiktor B.kategorie: Komentarze, Region, Świat,
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych