13 - 08 - 2015

Mielecki Budżet Obywatelski – trwa kampania informacyjna


Wydanie specjalne Społecznościowca pod postacią broszury informacyjnej, której cała zawartość została poświęcona tematyce mieleckiego budżetu obywatelskiego, trafiła niedawno do skrzynek pocztowych mielczan. To kolejna odsłona naszej kampanii informacyjnej pt. Budżet partycypacyjny dla Mielca – decyduj sam”, którą zapoczątkowaliśmy jeszcze w październiku ubiegłego roku.  

Projekt budżetu obywatelskiego dla Mielca na 2016 r. został zatwierdzony z początkiem lipca. Z perspektywy strony społecznej przyjęte zmiany w pewnym  stopniu wypaczyły sens budżetu obywatelskiego. Dajemy temu wyraz poprzez poczyniony na potrzeby portalu Społeczni.net komentarz Pawła Winiarskiego, osoby dobrze zaznajomionej w tematyce budżetów obywatelskich.

Z naszej perspektywy ograniczanie środków finansowych i nakierowywanie strony społecznej na realizację pożądanych przez władze projektów raczej nie prowadzi do optymalizacji zachowań obywatelskich. Należy jednak wstrzymać się z ostatecznym osądem przyjętych rozwiązań i poczekać na efekty tego projektu w przyszłych latach. Wiadomo, każde miasto posiada swoją specyfikę i trudno tak do końca przewidzieć, jakie owoce przyniosą pierwsze próby aktywizowania obywateli na tym konkretnym polu działań partycypacyjnych.

Liczymy, że nasza broszurka poszerzy wiedzę przeciętnego mielczanina na temat budżetu obywatelskiego i jednocześnie zachęci odbiorców jej treści do zaangażowania obywatelskiego w ramach jego mieleckiej odmiany. Pod zdjęciami prezentujemy treść broszury.


Paweł Winiarski o budżecie obywatelskim

Na wstępie poprosiłbym o zaprezentowanie naszym Czytelnikom swojej osoby.

Paweł Winiarski, Bytom, ul. Mickiewicza. Współinicjator stowarzyszenia Inicjatywa ulicy Mickiewicza w Bytomiu oraz Miasto Dla Mieszkańców – Bytom. Jestem również sekretarzem Forum Bytomskich Organizacji Pozarządowych.

Brałem udział w szkoleniu dotyczącym budżetu obywatelskiego (BO), organizowanym przez Fundację Stefana Batorego z udziałem Darka Kraszewskiego – eksperta od budżetu partycypacyjnego.

Przygotowywałem w ramach stowarzyszenia jeden z najlepiej przygotowanych projektów do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Bytomiu, polegający na reorganizacji ulicy ze zwiększeniem ilości miejsc parkingowych przy renowacji zieleńców oraz drzewostanu.

Jako członek Rady Forum Organizacji Pozarządowych brałem udział w przygotowywaniu listy poprawek do nowej uchwały do BO.

Czytał Pan komentarze i uwagi w dyskusji o kształcie wprowadzanego właśnie w Mielcu projektu budżetu obywatelskiego (BO) na 2016 r. Jak z perspektywy osoby, która jest zaznajomiona w tematyce BO na gruncie bytomskim, ocenia Pan propozycje modulujące kształt jego funkcjonowania w Mielcu?       

Budżet partycypacyjny jest dobrym narzędziem dla aktywizowania mieszkańców, który powinien być rozwijany przez lata. Na pewno nie powinno się ograniczać wieku osób głosujących – w tej kwestii nie ma żadnych przesłanek prawnych, aby to robić.

Nie powinno się również narzucać, że projekty mają dotyczyć – poprzez limitowanie kwot – określonych sfer np. infrastruktura, ulice i chodniki, place zabaw, niepełnosprawni, imprezy kulturalne. Zakładając, że miasto jest podzielone geograficznie na dzielnice czy osiedla odradzałbym to, przy niewielkiej kwocie projektów ogólnomiejskich, ze względu na globalnie większe koszty. Chodzi mi o to, aby nie ustalać z góry, że mieszkańcy mogą zgłaszać projekty na tylko konkretne sfery funkcjonowania miasta i do określonej wysokości. To jest już poważne zaburzenie podstawowych zasad BO. Pytanie, czy wtedy będzie to budżet partycypacyjny czy konkurs ofert?

Być może warto włączyć tzw. projekty miękkie, czyli np. wszelkiego rodzaju festyny, konkursy osiedlowe czy szkolenie bądź inne akcje. Mieszkańcy w głosowaniu zadecydują czy wolą nowe chodniki czy festyn.

Przy pierwszej edycji warto też bardzo zadbać o wyczerpującą kampanię informacyjną ze spotkaniami z mieszkańcami w ich najbliższym otoczeniu (na pewno nie w urzędzie miejskim, bo z dalszych dzielnic niewielu dotrze na spotkania), na których krótko można będzie przedstawić idee budżetu i poinformować o harmonogramie.

Łódź ogłosiła konkurs na organizację całej kampanii informacyjno-promocyjnej, łącznie ze spotkaniami z mieszkańcami (o ile sobie dobrze przypominam), wśród organizacji pozarządowych – poprzez wydzielenie dodatkowej kwoty na te działania.

Cały proces powinien trwać 1-2 miesiące, a może nawet dłużej i na pewno warto byłoby zainwestować w ulotki dla mieszkańców, ogłoszenia w prasie, social media, a nawet reklamę zewnętrzną.

Problemem, który uwydatnił się w Bytomiu, było „przejęcie” dużej ilości głosów przez szkoły, które dysponują skuteczną machiną i mocną motywacją rodziców dzieci.

Ogólnie po tych relacjach (teksty z lokalnych mieleckich mediów internetowych – przyp. redakcja Społeczni.net) widać, że wiedza radnych jest skromna – odsyłam więc wszystkich do krótkiej lektury: http://www.maszglos.pl/strefa-wiedzy/budzet-obywatelski/.

Kwota na budżet obywatelski w Mielcu została przez radnych zmniejszona z 2 mln zł do zaledwie 700 tys. zł. W efekcie wycofano finansowanie projektów lokalnych, czyli osiedlowych. Zachowano tylko możliwość finansowania projektów o zasięgu ogólnomiejskim.

Fatalna decyzja z dwóch powodów:

1) obniżenie kwoty powoduje znaczące ograniczenie możliwości realizacji projektów, i co istotne – pozwala sądzić, iż mieszkańcy są traktowani przez radnych z brakiem ufności. Cóż za absurd, skoro sami zostali przez nich wybrani. Skąd takie rozumowanie? Dla przykładu projekt reorganizacji zaledwie ok. 250 m ulicy Mickiewicza to koszt ok. 260 tys. zł. 

2) nieuwzględnienie projektów lokalnych jest kolejnym absurdem. W BO właśnie chodzi o budzenie aktywności i odpowiedzialności poprzez zaspokajanie lokalnych potrzeb. Projekty ogólnomiejskie to jeden z następnych etapów w trzeciej, czwartej edycji BO, jak mieszkańcy będą się już świetnie orientować w temacie, i będą potrafili się grupować ponad osiedla. Jak ma się kwota 700 tys. zł do ograniczenia realizacji projektów ogólnomiejskich? Wątpię, aby dało się coś sensownego zrobić w całym mieście za tę kwotę. 

Te ograniczenia powodują, że sens BO został sprzeniewierzony i z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie dobrze przyjęty przez mieszkańców – nie mówiąc już o efektach zwiększających aktywność obywatelską.

Radni zadecydowali, że realizowane w ramach budżetu obywatelskiego projekty powinny zostać przeznaczone na infrastrukturę bądź wydarzenia kulturalne, sportowe itp.

Czy to oznacza, że ograniczono tematykę projektów? Jeżeli tak, to kolejny przykład nieznajomości funkcjonowania BO.

Radni uznali też, że komisja oceniająca projekty może zwracać się z prośbą o opinie do ekspertów lub Rady Osiedla.

To dobre rozwiązanie.

Wcześniej postulowano 15, ostatecznie potrzebnych będzie 25 podpisów poparcia pod projektem do budżetu obywatelskiego, aby ten mógł zostać oceniony i dopuszczony do głosowania. 

25 podpisów to niedużo, ale kompletnie nie rozumiem po co zwiększać te ilości. Niska ilość podpisów zachęca do aktywności, a wysoka zniechęca.

Pytania o budżet obywatelski:

Prosimy o kontakt mailowy za pośrednictwem strony www.spoleczni.net

Organizatorzy akcji informacyjnej:

Portal Inicjatyw Oddolnych Społeczni.net

Budżet obywatelski dla Mielca – decyduj sam

Budżet obywatelski to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju w ostatnich latach inicjatyw obywatelskich, która polega na współuczestnictwie mieszkańców miast w przeznaczaniu określonej stawki z budżetów miejskich na projekty użyteczności publicznej, co odbywa się na zasadach demokracji uczestniczącej.

Sposób funkcjonowania budżetu partycypacyjnego, zwanego również obywatelskim, jest następujący:

1. Do dyspozycji obywateli przeznacza się określony procent środków finansowych z budżetu miejskiego.

2. W drodze konsultacji społecznych wyłaniane są zgłoszone przez mieszkańców projekty do realizacji (przykładowo: remont ulicy, budowa ścieżki rowerowej, budowa parkingu, budowa placów zabaw oraz rekreacji ruchowej itp.).

3. W drodze głosowania powszechnego wybierane są projekty ważne dla mieszkańców lokalnych społeczności (osiedla, ulicy), na realizację których przeznaczane są wcześniej wyszczególnione środki finansowe.Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych