13 - 07 - 2015

Turcja. Akcja bezpośrednia mieszkańców przeciwko decyzjom władz


Mieszkańcom tureckiej prowincji Artvin udało się zorganizować i wspólnie powstrzymać firmę górniczą od podejmowanych przedsięwzięć na zamieszkiwanym przez siebie terenie.

Mieszkańcy tureckiej prowincji Artvin i eko-aktywiści, którzy dołączyli do nich, zablokowali drogę prowadzącą do lasu pierwotnego u wybrzeża Morza Czarnego w celu powstrzymania firmy górniczej od podejmowanych działań na tym obszarze. Aktywiści i mieszkańcy prowincji dodatkowo pełnią dyżur w strefach leśnych, aby zapobiec pojawieniu się tutaj urzędników z Ministerstwa Leśnictwa.

To właśnie urzędnicy z Ministerstwa Leśnictwa chcieli przeniknąć na terytorium strefy leśnej w celu przeprowadzenia obliczeń, na podstawie których firma górnicza mogłaby rozpocząć prace na tym terenie. W chwili obecnej podejmują oni próby przedostania się z różnych stron, po tym, jak pierwsza próba wtargnięcia na terytorium strefy leśnej została powstrzymana przez blokadę, w której brali udział mieszkańcy prowincji i aktywiści.

Jej uczestnikom udało się zorganizować akcję natychmiastowo dzięki serwisom społecznościowym. Jako miejsce spotkania wybrano miasteczko Cerateppe, znajdujące się na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza.

Teraz uczestnicy zablokowali drogę, którą mieli przejeżdżać przedstawiciele Ministerstwa Leśnictwa, barykadą z drzew ściętych uprzednio na podstawie decyzji urzędników.

Ten ruch mieszkańców prowincji nazwano mianem „300 z Cerappe” – nawiązując tym samym do wydarzeń z 480 roku przed naszą erą, kiedy to oddział 300 Spartan powstrzymywał ofensywę olbrzymiej armii perskiej.

Uczestnicy blokady twierdzą, że zamierzają za wszelką cenę powstrzymać firmę górniczą od podejmowania działań na tym obszarze. Z pewnością będzie to trudne zadanie, gdyż państwo tureckie postawiło sobie za cel priorytetowy rozbudowę infrastrukturalno-gospodarczą, kompletnie ignorując względy ekologiczne i zdanie obywateli.

►An-helli

→Fotografia: mieszkańcy tureckiej prowincji Artvin bronią pierwotnego lasu przed firmą górniczą.kategorie: Świat,
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych