13 - 07 - 2015

Turcja. Akcja bezpośrednia mieszkańców przeciwko decyzjom władz


Mieszkańcom tureckiej prowincji Artvin udało się zorganizować i wspólnie powstrzymać firmę górniczą od podejmowanych przedsięwzięć na zamieszkiwanym przez siebie terenie.

Mieszkańcy tureckiej prowincji Artvin i eko-aktywiści, którzy dołączyli do nich, zablokowali drogę prowadzącą do lasu pierwotnego u wybrzeża Morza Czarnego w celu powstrzymania firmy górniczej od podejmowanych działań na tym obszarze. Aktywiści i mieszkańcy prowincji dodatkowo pełnią dyżur w strefach leśnych, aby zapobiec pojawieniu się tutaj urzędników z Ministerstwa Leśnictwa.

To właśnie urzędnicy z Ministerstwa Leśnictwa chcieli przeniknąć na terytorium strefy leśnej w celu przeprowadzenia obliczeń, na podstawie których firma górnicza mogłaby rozpocząć prace na tym terenie. W chwili obecnej podejmują oni próby przedostania się z różnych stron, po tym, jak pierwsza próba wtargnięcia na terytorium strefy leśnej została powstrzymana przez blokadę, w której brali udział mieszkańcy prowincji i aktywiści.

Jej uczestnikom udało się zorganizować akcję natychmiastowo dzięki serwisom społecznościowym. Jako miejsce spotkania wybrano miasteczko Cerateppe, znajdujące się na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza.

Teraz uczestnicy zablokowali drogę, którą mieli przejeżdżać przedstawiciele Ministerstwa Leśnictwa, barykadą z drzew ściętych uprzednio na podstawie decyzji urzędników.

Ten ruch mieszkańców prowincji nazwano mianem „300 z Cerappe” – nawiązując tym samym do wydarzeń z 480 roku przed naszą erą, kiedy to oddział 300 Spartan powstrzymywał ofensywę olbrzymiej armii perskiej.

Uczestnicy blokady twierdzą, że zamierzają za wszelką cenę powstrzymać firmę górniczą od podejmowania działań na tym obszarze. Z pewnością będzie to trudne zadanie, gdyż państwo tureckie postawiło sobie za cel priorytetowy rozbudowę infrastrukturalno-gospodarczą, kompletnie ignorując względy ekologiczne i zdanie obywateli.

►An-helli

→Fotografia: mieszkańcy tureckiej prowincji Artvin bronią pierwotnego lasu przed firmą górniczą.kategorie: Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych