29 - 06 - 2015

Gdzie dwóch się bije, tam społeczeństwo korzysta


Próby porozumienia pomiędzy bankrutującym i zadłużonym państwem greckim a międzynarodowym kapitałem (zwanym: wierzycielami długu Grecji), reprezentowanym przez Niemcy czy Francję, doszły do punktu krytycznego. Tylko w takich warunkach władza państwa greckiego była w stanie użyć argumentu referendum. W innych przypadkach, pytanie o zdanie ogółu obywateli byłoby raczej niemożliwe.

„Grecja, kolebka demokracji, powinna dać silną demokratyczną odpowiedź Europie i społeczności światowej” – powiedział premier Grecji Aleksis Tsipras, w swoim telewizyjnym wystąpieniu, w którym ogłosił konieczność przeprowadzenia referendum. Miałoby ono udzielić odpowiedzi na to, czy Grecy chcą kontynuować narzucany przez Zachód plan oszczędnościowy, w tym cięcia wynagrodzeń i emerytur oraz podwyżki podatków. Od tego wierzyciele długu uzależniają bowiem przedłużenie dalszej pomocy finansowej.

Wynik takiego referendum byłby raczej oczywisty, czyli Grecy odrzuciliby „pomoc” międzynarodowej grupy finansowej. Konsekwencją byłoby ogłoszenie bankructwa i budowanie nowych podstaw systemu gospodarczego.

Szansa na pójście własną drogą pojawiła się jak zwykle w sytuacji, gdy władze poszczególnych państw i posiadacze kapitału nie mogą się dogadać co do konsumowania bogactw wytwarzanych przez zwykłych ludzi. Stwarza to oczywiście możliwości, aby międzynarodowy kapitał dostał wyraźnego pstryczka w nos. Z kolei władze w Grecji wyjdą z tego z twarzą i zyskają możliwość z jednej strony wywierania presji na wierzycielach, z drugiej – gdyby nie wyszło, czyli gdyby referendum rzeczywiście się odbyło – władza może twierdzić: „wsłuchaliśmy się w głos obywateli” (w domyśle: „wybierzcie nas na kolejną kadencję”).

To wsłuchiwanie się w głos obywateli jest też z pewnością pochodną nastrojów społecznych, jakie utrzymują się na greckich ulicach, wyjątkowo rewolucyjnie nastawionych. To tylko potwierdza tezę, że ciężej władzy ignorować czy po prostu pomiatać obywatelami zaangażowanymi, reagującymi na sytuację w swoim kraju.

►Wiktor Biskupieckategorie: Opinie, Świat,
Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych