24 - 06 - 2015

Mielecki budżet obywatelski – wciąż brak porozumienia


W Mielcu kolejna odsłona urzędniczych tarć w sprawie wdrożenia budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego). Wydłuża to w czasie proces partycypacji społecznej. Będzie to z pewnością skutkowało nie tyle opóźnieniami w realizacji przyszłych projektów, co skróceniem czasu, jaki będzie potrzebny na omówienie zasad funkcjonowania budżetu w wydaniu mieleckim.

W uogólnieniu wygląda to tak, że władze z prezydentem na czele chcą przepchnąć projekt budżetu obywatelskiego możliwie najszybciej, żeby wszedł w życie jeszcze w 2016 r. Oponują głównie członkowie PiS-u, którzy składają swoje poprawki i uwagi. Nie miejsce tutaj na analizowanie sensowności zgłaszanych zastrzeżeń. Jedno trzeba stwierdzić. Te przepychanki i ustalanie ostatecznego kształtu budżetu obywatelskiego trwają już na dobrą sprawę od stycznia, czyli od momentu szkolenia urzędników. Będzie to już więc siedem miesięcy. Czyli jak zwykle machina biurokracji nie za bardzo daje sobie radę w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań, które miałyby ułatwić zarządzanie miastem.

Gdy już jednak władza dogada się w tej sprawie, będziemy mogli doświadczyć w końcu, jak to zarządzanie powinno wyglądać w praktyce. Umożliwi to budżet obywatelski i inicjatywa oddolna społeczeństwa. Wszystko pójdzie ekspresowo i prosto – najpierw pomysł w głowie, potem projekt, następnie głosowanie bezpośrednie mieszkańców. Szybko, sprawnie i zgodnie z wolą obywateli. Bez jakiegoś pośrednictwa czy „widzimisię naszego reprezentanta”. Tego wybranego w JOW-ach czy innych konfiguracjach również.

No chyba że władza opatrzy ten proces (projekt) tyloma obostrzeniami i kruczkami prawnymi, że zwykły obywatel zrezygnuje już na starcie z uczestnictwa w budżecie obywatelskim. Zderzenie ze ścianą urzędniczych machinacji nie należy przecież do najprzyjemniejszych doświadczeń, o czym przekonali się ostatnio krakowianie, a swego czasu warszawiacy, skoro już o budżetach obywatelskich mówimy.     

►Andrzej Fijałkowski

⇒Czytaj również:

Budżet partycypacyjny: akcja, komentarzkategorie: Komentarze, Region,
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych