10 - 06 - 2015

Społeczni.net dla społeczności: zbieraj zakrętki


Dysponujemy już względnie sporą ilością zebranych zakrętek, które chcielibyśmy w przyszłości przekazać na rzecz wybranej inicjatywy charytatywnej. Stąd apel redakcji Społecznych, a właściwie dwie prośby: nie zapominajcie, że cały czas zbieramy zakrętki, więc prosimy o ich dalsze dostarczanie. Rzecz druga: wskażcie nam osoby na terenie Mielca i Warszawy, które zbierają zakrętki, żeby pokryć koszty zakupu sprzętu rehabilitacyjnego na własny użytek. Możecie też wskazywać inicjatywy, których ostatecznym celem jest sfinansowanie leczenia chorych osób.

O finale naszej zbiórki poinformujemy, gdy już uzbieramy zadeklarowaną przez nasz wcześniej ilość zakrętek, mierzoną w naszych workach. Brakuje już niewiele, żeby wyszły pokaźne cztery worki. Musimy tylko „dozbierać” kilka sztuk zakrętek i wybrać jakąś inicjatywę.

Dlaczego warto zbierać zakrętki? Przyczyna podstawowa: pomagamy ludziom dotkniętym chorobami. Działanie poboczne to segregacja odpadów i konsekwentnie podnoszenie świadomości ekologicznej oraz aktywistycznej. Zakrętką jest nie tylko plastik po butelce. Zbierać można również zakrętki tubek po paście do zębów, antyperspirantów, kremów do rąk, perfum, szamponów i środków czystości.

Prostota w tym działaniu polega na zwykłym pamiętaniu o wrzuceniu zakrętki do wcześniej przygotowanego pojemnika w domu. Same zakrętki nie zajmują dużo miejsca, poza tym są lekkie. Ich zbieranie nie wymaga większego nakładu czasu ani dodatkowych kosztów finansowych. Wystarczy po prostu pamięć.

Zbieranie zakrętek zachęca do działania w grupie, gdyż zbieranie ich w pojedynkę jest raczej zajęciem mozolnym. Przyczynia się to do budowania solidarności i zaangażowania społecznego, jednocześnie uwrażliwiając na potrzeby ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej.      

Gdzie zakrętki trafiają ostatecznie? Do firm recyklingowych, które płacą za nie. Uzyskane pieniądze są wykorzystywane wedle potrzeb osób organizujących zbiórki zakrętek. Często na zakup sprzętu potrzebnego do rehabilitacji, czasami na pokrycie kosztów leczenia.Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych