05 - 06 - 2015

Wyzysk w Europie. Zaostrzenie prawa niewiele zmieni


Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) dostrzegła, że pracownicy w Europie są wyzyskiwani. Jest to rzecz warta odnotowania, gdyż rzadko instytucja unijna dostrzega problem wyzysku wśród rdzennych mieszkańców danego kraju, a nie tylko migrantów.

Wyzysk pracowników i łamanie ich praw ma dotyczyć 28 państw UE, jak stwierdzono w analizie FRA. Agencja podkreśla, że dzieje się tak pomimo odpowiednich unijnych przepisów, sugerując ich ujednolicenie i zaostrzenie.  

Oczywiście najciężej pracują ludzie, którzy musieli migrować z krajów biednych do bogatszych. Mowa o Bułgarii, Rumunii, Litwie czy oczywiście Polsce. Problem rozkłada się na całą gospodarkę, choć FRA wyróżnia na jej tle kilka branż, gdzie wyzysk jest szczególnie widoczny. Jest to branża budowlana, hotelarstwo, gastronomia i produkcja.       

Sposobów na rozwiązanie tych problemów zapewne znalazłoby się co najmniej tyle, ile osób i instytucji przedstawiających swoje propozycje. FRA postuluje zaostrzenie kontroli, rozszerzenie jej zakresu i rzecz jasna ujednolicenia prawa, zapewne po to, aby więcej kompetencji było po stronie biurokracji unijnej. Niektórzy dorzuciliby do tego jeszcze podwyższenie podatków dla pracodawców i jeszcze większe kary dla firm.

Czy nie przypomina to jednak tylko reformowania systemu, nad którym i tak już trudno zapanować? Trzeba by spróbować przeanalizować, co jest jedną z podstawowych przyczyn wyzysku. A jest to z pewnością słaba pozycja pracownika, nie tyle prawna, co finansowa. Ludzi można dzisiaj przymusić do marnej pracy za marne wynagrodzenie, gdyż są po prostu biedni, a więc potrzebują pieniędzy, aby przeżyć lub żyć na godnym poziomie.

Dlaczego jednak społeczeństwa są biedne, inaczej mówiąc nie posiadają zgromadzanej własności na własny użytek, która dawałaby możliwość pewnej swobody finansowej i bezpieczeństwa socjalnego? Przyczyn należy upatrywać w pierwszej kolejności w wyzysku na poziomie fiskalnym, jaki uprawia administracja państwowa. Wyzysk państwowy staje się w tym ujęciu wprowadzeniem do wyzysku na etapie pracy, również mocno opodatkowanej. Dlatego właśnie zaostrzanie przepisów, jakie tworzy państwo nie zmieni wiele w położeniu zwykłego pracownika. Tutaj lepiej pomogłoby ograniczenie obciążeń prawno-fiskalnych dla zwykłych obywateli i ich małego, drobnego majątku, jeśli w ogóle taki posiadają.  

An-helli


kategorie: Komentarze, Świat,
Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych