09 - 05 - 2015

Mielec: protest w sprawie przetargu na śmigłowce (foto)


Około dwóch tysięcy osób wzięło udział w piątkowym proteście przeciwko niedawnej decyzji rządu w sprawie przetargu na śmigłowce dla armii.  Organizatorami protestu byli pracownicy mieleckich zakładów lotniczych, których wspomagali tego dnia związkowcy z Tarnowa, Rzeszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Lublina, a także Świdnika, miasta na równi z Mielcem dotkniętego decyzją rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce na niekorzyść firm produkujących w Polsce. Środowisko pracownicze wspierali również zwykli mieszkańcy miasta.

Przedstawiciele związkowi podkreślali podczas wczorajszego protestu na placu Armii Krajowej, że decyzja o wyborze francuskiego producenta jest szkodliwa dla polskiej produkcji. Krytycznie oceniano również postawę urzędników z MON, uznając iż podważają oni autorytet zakładów lotniczych z Mielca i Świdnika. Dlatego mielecki protest miał być także odpowiedzią na „szkalowanie dobrego imienia zakładów, które produkują sprzęt w Polsce”, wedle słów Mariana Kokoszki, szefa „Solidarności” w PZL Mielec.

Osoby zaangażowane w mielecką produkcję śmigłowców nie ukrywają, że mają spore wątpliwości w zakresie rzetelności przeprowadzonego przetargu przez władze. Uważają przy tym, że względy bezpieczeństwa w doborze sprzętu mogły zostać zbagatelizowane z przyczyn dotąd opinii publicznej nieznanych. Dlatego związkowcy podkreślają, że wszystkie wątpliwości w tej sprawie powinny zostać rozwiązane ujawnieniem szczegółów przetargu. W przeciwnym wypadku istnieją podstawy do jego unieważniania, a także rozstrzygnięcia tych kwestii w przyszłości na drodze sądowej. Jesteśmy przekonani, że są przesłanki, aby ten przetarg unieważnić i zrobimy wszystko, żeby do tego doprowadzić – powiedział Marian Kokoszka. 

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.


kategorie: Fotoreportaż, Region,
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych