14 - 04 - 2015

Budżet partycypacyjny dla Mielca – podsumowanie kampanii


Już nasze środowisko szykowało kolejną odsłonę akcji medialnej w ramach kampanii „Budżet partycypacyjny dla Mielca – decyduj sam”, a tu się okazuje, że miejscowe władze zechciały spojrzeć na tę inicjatywę przychylnym okiem. Tak więc nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać i obserwować, mając nadzieję, że projekt zasad tworzenia budżetu zostanie pozytywnie przyjęty przez miejscową radę miasta. Ta zbierze się w powyższej sprawie już w tym miesiącu.

W naszym przypadku zaczęło się od tego, że ruszyliśmy z promocją budżetu partycypacyjnego w trakcie ostatniej samorządowej kampanii wyborczej. Wiadomo, osoby startujące w wyborach wiele obiecują, są jakby skore do słuchania strony obywatelskiej, więc czas wydawał się odpowiedni. Piszemy List Otwarty, przeprowadzamy akcje informacyjne na mieście. Odpowiadają niektóre lokalne media, czy to zamieszczając nasz apel na swoich portalach, czy też wyrażając chęć patronatu nad całą kampanią. Był już dograny prelegent na spotkanie, ale ostatecznie przestał odpowiadać na wiadomości. Próbowaliśmy też wciągnąć do akcji społeczników z Obywatelskiego Mielca. Ich przedstawiciel początkowo ustosunkował się pozytywnie, ale potem już nie podejmował kontaktu.

Summa summarum, kampania musiała ruszyć. I trwa nadal – choć w tym momencie pozostaje w zawieszeniu – bo jeśli nawet budżet obywatelski zostanie w Mielcu wprowadzony, to przecież cały czas pozostaje wiele do zrobienia na gruncie poszerzania zakresu decyzyjności obywatelskiej. Świadoma demokracja uczestnicząca wiążę się przecież z odpowiednim zakresem wiedzy, jaką obywatele muszą posiadać, aby wprowadzać samorządność w praktyce. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że akcje informacyjno-promocyjne na rzecz zwiększenia partycypacji obywatelskiej będą powielane.

Uświadamiania nigdy za wiele, a prawa do decydowania o sobie bez pośredników urzędniczych nigdy za dużo.    

⇒Czytaj również:

List otwarty w sprawie budżetu partycypacyjnego w Mielcu

Budżet partycypacyjny: akcja, komentarz

Akcja uliczna na rzecz budżetu partycypacyjnego dla Mielca

Piszą o budżecie partycypacyjnym dla Mielca

►Andrzej Fijałkowski


Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych