25 - 03 - 2015

Szykuje się zaostrzenie kontroli w Internecie


Władze Unii Europejskiej chcą wykorzystać zamach w Tunisie do zaostrzenia kontroli obywateli w Internecie. Wytłumaczeniem dla większej aktywności służb państwowych w śledzeniu internautów jest wedle UE stan zagrożenia na arenie międzynarodowej.  

Konsekwencje zamachu poza Europą, który przyprowadziła grupa terrorystów islamskich, mogą dotknąć miliony zwykłych użytkowników Internetu. UE szykuje się do ujednolicenia prawa pod względem aktywności w sieci. Oczywiście nie spowoduje to wzrostu bezpieczeństwa w świecie realnym, gdyż żadne ograniczenia i przepisy nie będą w stanie powstrzymać morderców, ale z pewnością doprowadzi to do sytuacji, w której państwa poddadzą jeszcze większej kontroli swoich obywateli.

Państwo polskie już wprowadziło zaostrzone przepisy w zakresie kontroli internautów. Dyrektywa ograniczająca prywatność została zaimplementowana po nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne w 2013 r. Jak twierdzi Maciej Karwas, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie: Polska na tle innych krajów wypada całkiem nieźle. Po zmianie prawa państwo zwiększyło aktywność i kontrole służb państwowych w zakresie monitorowania osób i instytucji, które mogłyby działać sprzecznie z prawem, jednocześnie uwzględniając interes prawa obywateli do swobody i wolności komunikowania się w przestrzeni internetowej.

Brzmi nieźle, gdyby nie to, że owej „kontroli służb państwowych” nikt nie kontroluje, dlatego istnieje spora dowolność w stosowaniu inwigilacji na szeroką skalę. „Prawo obywateli do swobody i wolności komunikowania” zostaje w takiej sytuacji podważone przez sam fakt istnienia kontroli, a także ciągłego poszerzania jej zakresu.  

Po raz kolejny potwierdza się teza, że najlepszym sposobem na ograniczenie swobód obywatelskich jest operowanie wydumanym strachem.

An-helli  

Źródło


kategorie: Kraj, Świat,
Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych