19 - 03 - 2015

Kontrolują poza kontrolą


Służby państwowe nie zważają na ewentualne konsekwencje prawne i całkowicie swobodnie sięgają po dane osób, które zostały zgromadzone przez firmy telekomunikacyjne. W 2014 r. wystąpiły o takie informacje prawie 2,4 mln razy, tłumacząc to koniecznością ścigania groźnych przestępców.

Tłumaczenia te są jednak nie do końca prawdziwe, skoro gromadzenie tych danych odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli. Co więcej, wbrew zapewnieniom o zwalczaniu jedynie groźnej przestępczości, pojawiają się doniesienia, że inwigilację stosowano również w drobnych przypadkach. Składający zapytanie w żaden sposób nie musi tego uzasadniać i nawet ogólnikowo podawać kategorii sprawy. Dane telekomunikacyjne wciąż są wykorzystywane nie tylko do zwalczania poważnej przestępczości, ale też przy wyjaśnianiu błahych spraw, jak nielegalnego wyrębu drzewa w lesie – powiedział dla „Rz” Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon.

Fundacja Panoptykon monitoruje nadużycia służb państwowych w kwestii inwigilowania obywateli. Jej przedstawiciele zauważyli, że liczba przypadków, gdy służby wnosiły o udostępnienie danych wzrosła w minionym roku o jedną czwartą. Najpierw zwróciła na to uwagę Najwyższa Izba Kontroli, a później Trybunał Konstytucyjny przyznał, że brak niezależnej zewnętrznej kontroli przy sięganiu przez służby po dane telekomunikacyjne obywateli narusza konstytucję i konieczne są przepisy, które tę kontrolę wprowadzą. Projektu nie ma do dziś, a wniosków ze służb jest coraz więcej – powiedział „Rzeczpospolitej" Wojciech Klicki.

Kto i co pyta?

Najwięcej zapytań o dane wystosowała policja. Było to łącznie 1,7 mln przypadków, czyli o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost zanotowały również służby opresji podatkowej. Straż Graniczna i ABW wnosiła o podobne dane w mniejszym niż dotychczas zakresie.

Pytano o billingi, dane osobiste, czyli PESEL, adres zamieszkania itp. informacje, jakie udzielane są operatorowi przy podpisywaniu umowy abonenckiej. Co dziesiąty przypadek dotyczył dokładnej lokalizacji właściciela komórki. Zbierano też informacje o numerach IP komputera.

►TeO


kategorie: Kraj,
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych