13 - 02 - 2015

Chrześcijanie ofiarami hinduskiego szowinizmu


Znowu chrześcijanie na celowniku. Wspominamy o tym dość często, bo jakoś niewiele o tym słychać, szczególnie od tych, którzy dyskryminacją zajmują się wręcz zawodowo. Problem tym razem dotyczy Indii, gdzie atakuje się kościoły, a chrześcijan zmusza do przechodzenia na hinduizm. Nie pomagają protesty, a premier państwa Modi nie reaguje na te zjawiska.

Nastawienie tamtejszych władz do wyznawców chrześcijaństwa ukazało swój symboliczny wymiar, gdy w Delhi aresztowano osoby, w tym duchownych, które chciały przejść w marszu na znak protestu przeciwko atakowaniu ich ze względu na wyznawaną wiarę. Powodem miało być wkroczenie rozgoryczonych swoim położeniem chrześcijan do dzielnicy rządowej, w której obowiązuje zakaz protestów.

Poza tym, ataki na kościoły są ignorowane przez tamtejsze służby. Tam samo jak ceremonie organizowane przez fanatyków hinduizmu, polegające na przymuszaniu do konwersji na hinduizm. Zjawisko to polega na zmuszaniu chrześcijan i muzułmanów do gromadzenia się w jednym miejscu, czy to pod groźbą śmierci, czy też za pośrednictwem pieniędzy i przyznawania racji żywnościowych. Wiele zwabionych w ten sposób osób jest nawet nieświadomych celu takiego zgromadzenia, gdzie siłą zmusza się je do zadeklarowania przyjęcia zasad hinduizmu.

W Indiach chrześcijan jest około 24 mln, z czego 20 mln to wyznawcy katolicyzmu. Jest to kraj, w którym często dochodzi do krwawych konfliktów na tle religijnym, motywowanych również szowinistycznym nastawieniem hindusów do tamtejszych mniejszości. Siłowe nawracanie na hinduizm czy atakowanie wyznawców religii chrześcijańskiej oraz islamskiej, przez propagatorów tego zjawiska jest odbierane nawet w kategoriach walki o interesy narodowe. Wynika to po części z resentymentów historycznych i postrzegania chrześcijaństwa, jako religii narzucanej siłą przez kolonizatorów.

TeO


kategorie: Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych