02 - 02 - 2015

Zastraszeni, ale za to radośni, czyli danse macabre Europejczyków


Odwoływanie demonstracji, obawy przed zamachami na zgromadzeniach, które miałyby choćby tylko nawiązywać do zamachu na redakcję magazynu „Charlie Hebdo”. Wydaje się, że islamiści osiągają swoje cele w psychologicznej wojnie przeciwko Europejczykom, skutecznie zastraszając ich poczynania, a tym samym blokując swobodę wypowiedzi.

Zapustny poniedziałek w Kolonii w Niemczech miał upłynąć pod znakiem tradycyjnej parady. Planowano odnieść się na niej do zamachu na redakcję francuskiego magazynu „Charlie Hebdo”. Tak się jednak nie stanie, gdyż zwyciężyła obawa przed zamachem na uczestników parady.

Chodzi o projekt na samochód platformę, który odnosił się do islamskiego zamachu. Miał on zostać opatrzony rysunkiem mężczyzny, który wygląda na klauna, zamiast amunicji dysponuje kredkami i wbija ołówek w lufę karabinu zamachowca.

Organizatorzy zastrzegali, że rysunek nikogo nie obrażai jest dobrze wyważoną satyrą. Narastająca histeria wokół projektu, co do którego kilka osób wyrażało obawy, że stanie się on pretekstem do zamachu na uczestników parady, skłoniła jednak Komitet Karnawałowy w Kolonii do skonsultowania się w tej kwestii z policją. Choć ta ostatnia nie przekazała organizatorom żadnych wskazówek w tej materii, organizatorzy postanowili wycofać platformę „Charlie Hebdo”.   

„Chcemy, żeby wszyscy nasi goście, mieszkańcy i uczestnicy parady przeżyli radosny, wolny od trosk karnawał” – podkreślają organizatorzy karnawału.

Trzeba przyznać, że słowa te brzmią znamiennie i nabierają wyjątkowo symbolicznego wyrazu. W kontekście całego zamieszania z wozem-platformą można je odbierać, jako opis rzeczywistości i stanu ducha dzisiejszych Europejczyków, zlęknionych, ślepych na upadek własnej cywilizacji, ale mimo wszystko nadal wesoło kraczących w swoim „wolnym od trosk” karnawale. Taki danse macabre Europy coraz mniej europejskiej.

Wojciech Bratek


kategorie: Komentarze, Świat,
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych