25 - 01 - 2015

Niskie emerytury, wyższe stawki za śmieci – zapłaci społeczeństwo


Dwie sprawy mogą wydać się istotnymi dla zasobności naszych portfeli w tej bliższej i dalszej perspektywie. Pierwsza dotyczy emerytury, której obecny system może nie zagwarantować, a mowa w tym przypadku o sporej liczbie pracujących. Druga sprawa dotyczy wzrostu cen za wywóz śmieci od 1 lutego – kolejny efekt zmian powodowanych zwiększaniem udziału państwa w przestrzeni publicznej.

Konsekwencje państwowego zarządzania emeryturami mogą być tylko negatywne, co potwierdza wiele analiz, różniących się jedynie w ocenie skali ewentualnego załamania się państwowej wypłacalności. Ostatni raport na ten temat przedstawił „Dziennik Gazeta Prawna”, który podaje, że „rzetelnie opłacający składki pracownik otrzyma niespełna 500 zł emerytury brutto, czyli zaledwie 28 proc. pensji. Może to dotyczyć w roku 2060 od 25 do nawet 50 proc. osób, które nie zdołają zgromadzić na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacić im do świadczeń”.

Taka sytuacja może prowadzić albo do upadku całego systemu emerytalnego, albo, co bardziej prawdopodobne – do wzmożenia ucisku fiskalnego na wielu płaszczyznach w celu pozyskania dodatkowych środków na wypłaty emerytur. Ostatecznie i tak stracą na tym wszyscy, ci pracujący okradani, i ci z głodowymi emeryturami.     

Kolejną negatywną konsekwencją umacniania się dyktatu państwowego zarządzania w przestrzeni publicznej będą zapewne wzrosty cen za wywóz śmieci. Jak podają oficjalne strony państwowe, 17 stycznia w Dzienniku Ustaw pod poz. 87 opublikowano Ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Większość jej przepisów wejdzie w życie w ciągu 14 dni, a więc od 1 lutego br.

W depeszach tych nie ma oficjalne informacji o wzroście cen w przyszłości. Pada jedynie stwierdzenie, że nowa ustawa „wprowadza m.in. maksymalną stawkę opłat za odpady komunalne – uzależnioną od przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem”.

„Wprowadzanie górnej stawki”, która wyniesie ok. 25 zł od osoby i ponad 70 zł za gospodarstwo domowe, dla wielu osób może wiązać się ze wzrostem cen za wywóz śmieci. A jeśli wymyślona przez planistów-urzędników górna stawka nie pokryje się z rzeczywistymi kosztami wywozu śmieci, można spodziewać się kolejnej nowelizacji ustawy. Oczywiście podnoszącą „górną stawkę”.

►M.


kategorie: Komentarze, Kraj,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych