04 - 01 - 2015

Węgrzy przeciwko Orbánowi i kaście partyjnej


Tysiące Węgrów wyszło na ulice Budapesztu, aby zaprotestować przeciwko rządowi premiera Viktora Orbána. Protestowano jednak nie tylko przeciwko polityce obecnych władz, ale także całej węgierskiej klasie partyjnej.

Według szacunków AFP demonstracja zgromadziła około 5000 osób. Protestujący zarzucają obecnym władzom oddalanie się od UE, wzmocnienie więzi z Rosją, a także brak liczenia się z opinią zwykłych obywateli oraz arogancję przedstawicieli partii.

Potępiamy partie z ostatnich 25 lat. Nie możemy oczekiwać, aby państwo myślało za nas. Uważam, że to ważne, aby ludzie demonstrowali. Politycy za bardzo oddalili się od rzeczywistości i wygląda na to, że nie reprezentują oni opinii rodaków – powiedział jeden z organizatorów marszu – Zsolt Varady.

Ludzie zgromadzeni na proteście podkreślali, że są zaniepokojeni prowadzeniem polityki, która w praktyce zmierza do centralizacji kraju na wzór władzy komunistycznej.

Rządowi Viktora Orbána zarzuca się nie tylko centralizację władzy publicznej, ale także nacjonalizację prywatnych funduszy emerytalnych, podniesienie podatków w wielu branżach gospodarki, takich jak bankowość, handel detaliczny, energia.

Po ogłoszeniu decyzji opodatkowania Internetu, na Węgrzech odbyły się masowe protesty, które nieco skorygowały plany rządu w tej materii. Spadły też notowania Fideszu, partii rządzącej, która jednak nadal prowadzi w sondażu popularności, wyprzedzając nacjonalistyczny Jobbik i członków partii, deklarującej się jako socjalistyczna.

►Wojciech Bratek


kategorie: Świat,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych