31 - 12 - 2014

Kreml zaciska pętle na szyi rosyjskiego społeczeństwa


Autorytarne władze Rosji, szczególnie w okresie napięć polityczno-militarnych z Zachodem, konsekwentnie dążą do spacyfikowania wszelkich wewnętrznych ruchów obywatelskich, które mógłby podważyć wpływy aktualnie rządzącej tym krajem kliki partyjno-biznesowej.

Ostatnimi przykładami, które wskazują na obranie tej taktyki, może być dzisiejsze doprowadzenie na komisariat 18 osób, które zgromadziły się na placu Czerwonym, aby wyrazić swoje antyrządowe przekonania. Kolejny przykład to próba wyeliminowania z polityki Aleksieja Nawalnegoi wczorajsze zatrzymania uczestników manifestacji, która była gestem solidarności wobec tego polityka, jakie dotknęły blisko 200 osób. Zatrzymano również samego Nawalnego. Wiele osób wyszło już na wolność.

Dzisiejszy protest agencja AP nazywa jednym z najodważniejszych spośród antyrządowych wystąpień od lat. Został on rozpędzony przez policję po niecałych dwóch godzinach.

Aleksiej Nawalny, chyba najlepiej rozpoznawalna osoba w gronie oficjalnej opozycji, znajduje się obecnie pod ostrzałem sądów. Wczoraj usłyszał drugi wyrok w zawieszeniu za oszustwo. Z kolei jego brat Oleg dostał wyrok 3,5 roku w łagrze. Braci oskarża się o oszustwa na szkodę spółki Yves Rocher Wostok.

Komentarz Nawalnego jest następujący: W uwięzieniu przeciwnika politycznego nie ma niczego nowego, ilu takich siedzi po całym świecie. Ale oni muszą inaczej: „Za nic wsadzimy twojego brata do więzienia, a ciebie do aresztu domowego. Ludzie wyszliby za ciebie na ulicę, ale w sumie jesteś prawie na wolności”. Nie będę kłamał, to dla mnie najbardziej bolesny wariant. Najpodlejszy ze wszystkich możliwych wyroków.

Wyrok ogłoszono wcześniej niż planowano (pierwotnie 15 stycznia), co może mieć związek z tym, że obecny okres świąteczno-noworoczny nie zachęca, w opinii władzy, do protestów ulicznych. Tym tempem byli zaskoczeni nawet sami sędziowie. Nie przygotowano pełnej treści orzeczenia, dlatego sędzina Jelena Korobczenko odczytała jedynie część uzasadnienia i wyrok. Całość wystąpienia, tłumaczącego represje wobec Nawalnego, ma zostać zaprezentowana w późniejszym terminie.

Nawalny nie zastosował się do wyroku aresztu domowego i razem ze swoimi sympatykami ruszył wczoraj na plac Maneżowy. Zanim jeszcze tam dotarł został zatrzymany przez policję. Ponadto zatrzymano 200 uczestników manifestacji poparcia dla jego osoby.    

Decydując się na represje wobec Aleksieja Nawalnego, autorytarne władze w Rosji chcą nie tyle wyeliminować konkurenta, ale przede wszystkim spacyfikować nieprzychylne władzy nastroje w rosyjskim społeczeństwie.

Trzeba pamiętać, że Nawalny osiągnął dobre drugie miejsce w wyborach na mera Moskwy w 2013 r., przegrywając jedynie z kandydatem putinowskiej Jednej Rosji. Znany jest ze swojej walki z korupcją, gdy prowadził swojego bloga, oraz jako jeden z liderów protestów w Moskwie w 2012 r. przeciwko nieprawidłowościom wyborczym.   

►Sławomir Gródecki


kategorie: Komentarze, Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych