19 - 11 - 2014

„Rodzice chcą mieć wybór” – obywatele kontra władza


Trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy oświatowej „Rodzice chcą mieć wybór”, którą koordynuje stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Projekt w swym założeniu zwiększa wpływ rodziców na edukację swoich dzieci, ograniczając na tym polu aktywność państwa. Do akcji może włączyć się każdy.

Rodzice w swoim projekcie zabiegają o zagwarantowanie im możliwości podejmowania niezależnej decyzji w zakresie posyłania do szkoły dzieci jako 6- lub 7-latków. Ponadto chcą mieć wpływ na program nauczania, a wraz z nauczycielami na wybór podręczników. Do tej pory wszystko ustala rząd państwa. Inicjatorzy obywatelskiej ustawy oświatowej chcieliby także przywrócenia zajęć dodatkowych w przedszkolach i podniesienia standardu transportu do szkoły.

Stowarzyszenie zachęca do włączenia się w akcję poprzez odwiedzenie strony www.rzecznikrodzicow.pl, a następnie wydrukowanie formularza, zebranie podpisów we własnym zakresie i wysłanie ich na adres podany na formularzu. Podpisy można też złożyć osobiście w wyznaczonych do tego miejscach – lista miejsc składania podpisów. Zbieranie podpisów poparło kilka rozpoznawalnych osób, w tym Kazik Staszewski. Aby projektem mógł zajął się Sejm potrzebnych jest 100 tys. podpisów. Jak dotąd zebrano 52 tys. Akcja trwa do 12 grudnia 2014 r.

Polecamy też artykuł „Będziemy zbierać podpisy” autorstwa Karoliny i Tomasza Elbanowskich, inicjatorów akcji, z najnowszego wydania tygodnika „Do Rzeczy”, w którym ukazano niedorzeczność posyłania 6-latków do szkół, a także ignorancję w tej materii przedstawicieli państwa, w tym minister edukacji – Joanny Kluzik-Rostowskiej. Poniżej tylko fragmenty:

Dziś pani minister, która o szkolnictwie publicznym ma tak niskie zdanie, że zabrała własne dzieci do szkoły prywatnej, poucza rodziców, aby ze spuszczonymi głowami poddali się jej woli. Dlatego bardzo nie spodobało się jej, że rodzice z akcji „Ratuj maluchy” (akcja społeczna, w którą byli zaangażowani członkowie stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców – przyp. W.B.) po raz trzeci rozpoczęli zbiórkę podpisów. W obywatelskim projekcie ustawy „Rodzice chcą mieć wybór” konsekwentnie się domagamy, by nie odbierano nam prawa do decydowania o momencie startu szkolnego naszych dzieci. (...) Przewagą 10 głosów, w tym posłanki Kluzik-Rostowskiej, Sejm odrzucił przed rokiem wniosek miliona obywateli o ogólnokrajowe referendum edukacyjne, w którym to oni mieli zdecydować, czy obowiązek szkolny dla sześciolatków jest dobrym pomysłem. (...) Pani minister podjęła decyzję z pominięciem debaty, wbrew woli społeczeństwa, a swojego wyboru nie jest w stanie uzasadnić.

►Wiktor Biskupiec 


Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych