07 - 11 - 2014

Zaostrza się walka o niezależność Katalonii


Już 9 listopada dojdzie do zapowiadanego od dawna referendum, a właściwie plebiscytu, w którym Katalończycy będą mogli wypowiedzieć się w kwestii swojej niepodległości. Fakt, że będą mogli wyrazić w ten sposób swoje obywatelskie zdanie zawdzięczają przede wszystkim własnemu uporowi, który posiadał swój polityczny wymiar w skutecznych naciskach na miejscowe władze.

Te ostatnie, wyczuwając secesjonistyczne nastroje Katalonii, musiały mierzyć się z oporami ze strony władzy z Madrytu, która wszelkimi sposobami próbuje torpedować niepodległościowe i regionalistyczne nastroje Katalończyków.

Referendum już kilkakrotnie zmieniało swój status prawny. Ostatecznie przybierze kształt niewiążącego prawnie plebiscytu. Władze centralne Hiszpanii nie ustawały i nie ustają, aby nawet zwykły plebiscyt nie doszedł do skutku, wszystkie decyzje lokalnego rządu w tej sprawie zaskarżając do państwowego Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ TK reprezentuje interesy państwa hiszpańskiego, jego osądy sprowadzały się do negacji głosowania w Katalonii. Po ostatniej skardze na plebiscyt, złożonej przez rząd Mariano Rajoya, zgodnie z przypuszczeniami Trybunał zawiesił prawo Katalonii do jego przeprowadzenia. Władze Katalonii odpowiedziały jednak własną skargą w sprawie naruszenia praw podstawowych do Sądu Najwyższego. 

Obok prawa do decydowania w jakiej strukturze politycznej chcą żyć Katalończycy, toczy się ponadto walka o władzę w regionie pomiędzy miejscowymi siłami partyjnymi. Przedstawiciele partii niepodległościowych chcieliby ogłoszenia nowych wyborów, które poprzez wygraną formacji secesjonistycznych, mogłyby odgrywać rolę plebiscytu. Przedstawiciel lokalnych władz – Artur Mas, rozważa taką ewentualność, ale tylko w ramach wspólnej listy wyborczej wszystkich proniepodległościowych ugrupowań, co zagwarantowałoby mu utrzymanie stanowiska premiera. To nie leżałoby z kolei w interesie każdego z tych ugrupowań, dlatego nie przystają one takie rozwiązanie.

Niewiadomo, jak rozwinie się sytuacja wewnątrzpolityczna w Katalonii. Pewne jest tylko tyle, ze spór o odłączenie się Katalonii od Hiszpanii nie ustanie, gdyż zwolennicy niepodległości wśród zwykłych Katalończyków są wyjątkowo zmotywowani do działania na rzecz swojej niezależności. To samo tyczy się zaangażowania na polu podtrzymania swojej kontroli nad Katalonią przez administrację centralną. Za pośrednictwem dziennika „Publico” można było zobaczyć zdjęcie kolumny hiszpańskiego wojska, która w środę po południu miała wjechać do Barcelony. Walka o niezależność Katalonii wyraźnie się zaostrza.

►Sławomir Gródecki

⇒Czytaj również:

Katalończycy chcą niepodległości. Manifestacja w Barcelonie


kategorie: Komentarze, Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych