01 - 11 - 2014

Ranking polskich szpitali: niepaństwowy szpital najlepszy


Na szczycie stawki znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z o.o. Ranking obejmuje 240 szpitali (jedna trzecia wszystkich szpitali w Polsce). Organizują i przeprowadzają go: wydawnictwo Blue Media, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i dziennik „Rzeczpospolita”.

Na wstępie jednak należy się wyjaśnienie odnośnie tego, czy w Polsce rzeczywiście mamy do czynienia z „niepaństwową” (prywatną) służbą zdrowia w zakresie szpitalnictwa. Naszym zdaniem nie. Dobrze wyjaśnił to Michał Bedlicki, dyrektor w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia i współautor rankingu. Odnosząc do wspólnego ujęcia w zestawieniu szpitali zarówno tych, które zachowały formę państwową, jak i prywatnych oraz przekształconych w spółki, Bedlicki nadmienia: To odpowiedź na zapisy ustawy o świadczeniach, która faktycznie nie wprowadza rozróżnienia na szpital publiczny i niepubliczny. Drugi powód to trudności z oceną, który szpital jest publiczny, a który nie. W wielu szpitalach przekształconych w spółki samorząd zachował większościowy udział, więc według wszelkich definicji, są to szpitale publiczne.

Należałoby tylko ewentualnie dodać dla uzupełnienia tego przekazu, że choć w obecnym systemie funkcjonowanie szpitali w pełni niepaństwowych jest wykluczone, to jednak im więcej mają one w sobie z zarządzani prywatnego, tym lepiej możemy się przekonać na ile zarządzanie takiego rodzaju może być alternatywą wobec własności państwowej. Inna sprawa, że jeśli oceniać szpitale państwowe i „niepubliczne” na płaszczyźnie konkurencji, to placówki „prywatne” zawsze będą na straconej pozycji, skoro zasady tej konkurencji ustala jedna ze stron rywalizacji, czyli rzecz jasna państwo.

Przechodząc do rankingu, warto zasięgnąć opinii, jak wygląda owo zarządzanie prywatne w Pleszewskim Centrum Medycznym (dalej PCM), szpitalu samorządowym, przekształconym kilka lat temu w spółkę. Miejsce w rankingu: pierwsze. Liczba zdobytych punktów ogółem: 916.51 (na 1000 możliwych).

Ostatni rok to czas, który PCM wykorzystało na inwestycje i remonty. Zaczęło funkcjonować nowe skrzydło z oddziałami: kardiologicznym i onkologicznym z łóżkami hematologicznymi. Poprawiono organizację zarówno na kardiologii, jak i onkologii oraz chirurgii onkologicznej, gdzie podczas operacji usuwane są tylko tkanki zmienione przez nowotwór.

Pracę zainicjowało tu Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi, które posiada w swojej dyspozycji rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, mammograf i USG, co tworzy kompleksową bazę diagnostyczną. Zwróćmy uwagę na organizację: w ramach Centrum działa tzw. koordynator, który tak organizuje wszystkie badania, aby ich wynik był już znany w ciągu tygodnia. Mało tego, pozostaje on do ciągłej dyspozycji pacjenta, prowadząc go po właściwych gabinetach. „Po tygodniu od zgłoszenia się do Centrum odbywa się posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego”, który dalej kieruje pacjenta na odpowiednie leczenie.

Szpital stawia na kompleksową opiekę lekarską. Mamy ambicję, żeby wychodzący od nas pacjent był w stanie wrócić od razu do normalnego życia społecznego i zawodowego – zaznacza prezes Tadeusz Stefaniak.

►Sławomir Gródecki

Na podstawie: „Rzeczpospolita”.

Czytaj również:

Szwajcarzy nie dla państwa w służbie zdrowia

Mniej państwa – lepsza służba zdrowia


kategorie: Komentarze, Kraj,
Styczeń 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych