30 - 10 - 2014

List otwarty w sprawie budżetu partycypacyjnego w Mielcu


List otwarty „Do przedstawicieli władz lokalnych i mediów w sprawie budżetu partycypacyjnego w Mielcu”

Szanowni państwo, jako mieszkańcy Mielca chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na brak w naszej miejskiej przestrzeni demokratycznej mechanizmów związanych z funkcjonowaniem budżetu partycypacyjnego i zachęcić tym samym do uruchomienia procesów legislacyjnych, które przyczyniłyby się do jego trwałego usankcjonowania w naszym mieście.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na korzyści wynikające z funkcjonowaniu budżetu partycypacyjnego, którego celem podstawowym jest zwiększanie zaangażowania mieszkańców w zarządzaniu miastem. Jest to argument o tyle istotny, że Polska jest krajem o słabo rozwiniętej kulturze demokratycznej. Dlatego każda próba oddania decyzyjności w ręce obywateli może tylko przyczynić się do rozbudowy struktur społeczeństwa obywatelskiego i popularyzacji mechanizmów demokracji uczestniczącej, która oddaje wpływ na bieg spraw w swoim najbliższym otoczeniu samym obywatelom.

Budżet partycypacyjny rozwija przedsiębiorczość i poszerza wiedzę społeczną na tematy związane ze środkami publicznymi, ucząc racjonalnego wydatkowania i podejmowania trudnych decyzji. Może to zagwarantować jeszcze większą skuteczność kontroli nad wykorzystywaniem środków publicznych, a co za tym idzie – maksymalne ograniczenie zjawiska korupcji.  Jest również znakomitym kompendium wiedzy przy zaznajamianiu się z opiniami mieszkańców w zakresie funkcjonalności miasta oraz sprzyja dialogowi, a to dzięki nieodłącznemu elementowi budżetu partycypacyjnego, czyli konsultacjom społecznym.

Praktycznym wymiarem budżetu partycypacyjnego jest kierowanie środków publicznych na cele wymagające szybkiej realizacji z punktu widzenia określonych grup obywateli – mieszkańców danego osiedla czy ulicy. Przy czym nie jest to tylko skupianie się na projektach „jednorazowych” i lokalnych, ale także na realizacji celów „ogólnomiejskich” w ramach szerszej polityki miejskiej, co zostaje wypracowane w drodze konsultacji społecznych. Przekłada się to na zrównoważony rozwój obszarów miejskich i poprawy jakości życia.

Budżet partycypacyjny wymaga zaangażowania tak strony społecznej, jak i urzędniczej. Liczymy, że korzyści wynikające z jego praktykowania w przestrzeni miejskiej zostaną dostrzeżone przede wszystkim przez instytucje państwowe, przyczyniając się do stworzenia warunków zgodnej współpracy, a tym samym zacierania pogłębiających się podziałów pomiędzy instytucjami władzy a obywatelami.

Sygnatariuszami listu jest mielecki oddział redakcji portalu Społeczni.net

oraz każda mieszkanka i mieszkaniec Mielca, jeśli tylko podpisuje się pod jego treścią.Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych