29 - 10 - 2014

„Solidarność” za mniejszymi obciążeniami podatkowymi?


Związek zawodowy „Solidarność” chce obniżenia podatków i dostrzega ich negatywny wpływ na rozwój polskiego przemysłu? Jest to informacja jeszcze nieoficjalna, bo nieupubliczniona. W takich pomysłach mieli utwierdzać się związkowcy na swoim ostatnim zjeździe. Oprócz tego mieli również podkreślać konieczność rozwoju polskiego przemysłu.

Za czym m.in. wnosili na wspomnianym zjeździe? Postulowali obniżkę podatków, w tym VAT i likwidację CIT-u, tłumacząc to koniecznością pobudzenia popytu wewnętrznego. Związkowcy chcieliby też obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Skrytykowali także podatek dochodowy od firm, jako niesprawiedliwy i szkodliwy dla gospodarki, sugerując jednocześnie wprowadzenie podatku dla sklepów wielkopowierzchniowych, które unikają płacenia podatków w Polsce.

Ważne miejsce w postanowieniach „Solidarności” ze zjazdu zajął postulat wsparcia dla rozwoju polskiego przemysłu. Związkowcy mieli przekonywać, że tylko produkcja przemysłowa jest trwałą podstawą dobrobytu dla pracownika, tworzy miejsca pracy i zapewnia suwerenność gospodarczą. W obliczu ostatnich danych NBP na temat neokolonialnej działalności kapitału zagranicznego w Polsce, posiada to swoje uzasadnienie.  

Powyższe pomysły miały znaleźć się w uchwale na zakończenie zjazdu. Obok jeszcze takich, jak obniżenie akcyzy na energię, wzmocnienie prawa pracowników do informacji i konsultacji, ustanowienie prawnej ochrony przed restrukturyzacją, która nie uwzględnia alternatywnych rozwiązań oraz zwiększenie nakładów na naukę i badania.

Realizacji tych zamierzeń związkowcy tradycyjnie upatrują w decyzyjnej roli urzędników państwowych. Liczą przede wszystkim na utrzymanie prymatu państwa w poszczególnych sektorach gospodarki, a także wypracowanie Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy, podkreślając, że w tym dialogu z pracownikami to państwo powinno tworzyć warunki pozwalające na upowszechnienie zawierania układów zbiorowych.      

►Sławomir Gródecki


kategorie: Kraj,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych