25 - 10 - 2014

Państwo tureckie chce zneutralizować ruchy obywatelskie


Osoby stojące za systemem państwowym w Turcji przechodzą do ofensywy po niedawnych antyrządowych wystąpieniach obywatelskich oraz protestach Kurdów i chcą karać za organizowanie publiczny wystąpień przeciwko systemowi w Internecie.

„Pakiet bezpieczeństwa krajowego”, który rząd przedstawi tureckiemu parlamentowi w najbliższych dniach, może wprowadzić nowe środki cenzorskie na media społecznościowe w Turcji, w tym specjalne kary więzienia dla internautów, którzy nawołują do protestów. 

Projekt ustawy zakłada, że „wezwanie do działania” w Internecie może podlegać karze zgodnie z przepisami tureckiego prawa karnego. Jest to całkowita nowość w tureckim prawodawstwie, wyraźnie zawężająca swobody wyrazu protestu obywatelskiego.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona w obecnej formie, pod karną wymowę, obok „przemocy, terroru czy mowy nienawiści”, zostanie podciągnięte nawet internetowe wezwanie do „zamykania firm w proteście”.

Zgodnie z projektem ustawy, osoby zaangażowane w protesty mogą otrzymać dłuższe niż obecnie wyroki więzienia. Po zatrzymaniu protestujących przez policję i zatrzymaniu ich na 24 godziny, prokurator będzie mógł przedłużyć areszt o 48 godzin.

W ocenie środowisk opozycyjnych, ostatnie protesty w Turcji, a także ofensywa Państwa Islamskiego przy granicy z Turcją stały się dla władzy pretekstem do zaostrzenia przepisów i wzmożenia represji na przeciwnikach władzy. To również ukryta próba eliminowania wszelkich wolnościowych ruchów obywatelskich.

►TeO


kategorie: Komentarze, Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych