19 - 10 - 2014

Włosi przeciwko imigracji. Lewica przeciwko prawicy


Tysiące Włochów wzięło udział w kilku włoskich miastach w protestach przeciwko masowej imigracji, w które zaangażowane były prawicowe formacje polityczne, w tym mainstreamowa Liga Północna czy bardziej społeczna, choć faszyzująca według włoskich wzorców CasaPound Italia i Forza Nuova. W kontrze do nich wystąpiły środowiska lewackie i imigranci. Nie obeszło się bez starć z siłami policyjnymi. 

Statystycznie największy antyimigracyjny protest miał miejsce w Mediolanie, a więc na terenie Ligi Północnej, gdzie protestowano dodatkowo przeciwko budowie meczetu. Wzięli w nim udział lider wspomnianej formacji – Matteo Salvini, a także burmistrzowie innych miejscowości. Wszyscy szli pod wspólnym hasłem: „Stop inwazji”.

Salvini podczas swojej wypowiedzi zaznaczył, że sposobem na radzenie sobie z masową imigracją nie jest wspieranie imigrantów, ułatwiając im przedostanie się na terytorium Włoch na przepełnionych ludźmi i niebezpiecznych statkach. Celem według niego powinno być wysyłanie do Afryki pieniędzy, które wydaje się na imigrantów w kraju. Ponadto zaznaczył, że spośród wszystkich imigrantów jedynie 10 procent to uchodźcy, a imigranci stanowią „nieuczciwą konkurencję dla Włochów”. 

Niechęci włoskiego społeczeństwa do masowej imigracji, wynikającej z faktu ponoszenia generowanych przez nią obciążeń ekonomicznych i problemów społecznych, w tym obniżenia bezpieczeństwa i wzrostu obciążeń socjalnych, nie podzielają środowiska lewackie i rzecz jasna imigranckie. Zorganizowały one w Mediolanie swój kontrprotest, w którym oprócz imigrantów z Trzeciego Świata wzięły udział również kobiety w chustach muzułmańskich.

Inne lewackie wystąpienia, już w bardziej zradykalizowanej oprawie, odbyły się także w innych włoskich miastach. Do strać z policją doszło w Bolonii, Ankonie, a w Bari zaatakowano siedzibę organizacji Forza Nuova.

►TeO


kategorie: Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych