18 - 10 - 2014

Portugalia: kary dla stawiających opór inspektorom podatkowym


Inspektorzy podatkowi w Portugalii, odpowiedzialni za ściąganie haraczu od pracujących ludzi, będą chronieni przed atakami słownymi czy niepodporządkowaniem się ich poleceniom. „Przestępstwa” te będą ścigane z urzędu.

Od kiedy urzędnicy państwowi w Portugalii dostali nowe uprawnienia, które jeszcze bardziej zaostrzyły terror podatkowy w tym kraju, stali się obiektem ataków werbalnych i fizycznych ze strony poddawanych kontrolom ludzi.

Tamtejsze ministerstwo finansów obwieściło sukces, twierdząc, że kontrola m.in. paragonów przyniosła państwu zyski. Nie ma mowy z zmniejszeniu obciążeń podatkowych, co mogłoby przełożyć się na wzrost wpływów z ich płacenia czy ożywienie gospodarcze. Mniejsze podatki zachęcają bowiem do ich płacenia, większe i rozbudowane do ich omijania. Przeważa taktyka zastraszania i terroru. I to pomimo faktu, że Portugalia nadal nie może otrząsnąć się po masowych upadłościach firm, co odnotowano już w 2012 r.

Ponieważ jednak państwo jest taką instytucją, która ucisk ma wpisaną w sposób swojego funkcjonowania, jej zarządcy nie przyjmują do wiadomości, że mniej firm oznacza mniejsze wpływy, a podatkowy ucisk będzie skłaniał zwykłych ludzi do szukania sposobów na ominięcie coraz bardziej dotkliwych przepisów.      

Prawo chroniące inspektorów podatkowych będzie obowiązywać od przyszłego roku. Przewidywane są wysokie grzywny, a także kara pięciu lat więzienia dla stawiających opór obywateli.

►B-c

Czytaj również:

Władza zwiększa kontrolę nad Portugalczykami

Państwo odbiera świadczenia i wzmaga wyzysk FinówLipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych