15 - 10 - 2014

Niemieccy kibice przeciwko salafitom


Niemieckie media opisują grupę niemieckich kibiców, która skrzynęła się pod hasłem „Hooligans gegen Salafisten” („Chuligani przeciwko salafitom”). Jest to rzekomy sojusz niemieckich kibiców przeciwko radykalnym islamistom w ich kraju pod hasłem „Różni nas klub, jednoczy cel”.

Problem ma dotyczyć głównie regionu Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie funkcjonują największe skupiska salafitów. Niemiecka policja podobno z dużym niepokojem obserwuje ruchy kibiców, którzy chcą przeciwdziałać islamskim radykałom, jak zwykle w przypadku zaangażowania ruchu kibicowskiego w takich sprawach, tłumacząc to bliskimi związkami kibiców z „grupami prawicowymi”.

Jednakże powiązania tego rodzaju nie mają w Niemczech większego uzasadnienia, gdyż niemieccy kibice dali się już poznać jako propagatorzy homoseksualizmu czy tzw. apolityczności, co w rzeczywistości oznacza u nich antyprawicowość. Nie wspominając już o tym, że na manifestacji HGS w Dortmundzie niektórzy jej uczestniczy sami wyglądem przypominali imigrantów. Choć nie można oczywiście wykluczyć, że niemieccy kibice mogą na tym polu otrzymać wsparcie środowisk o poglądach antyislamskich.  

Wspomniana grupa kibiców szykuje się do manifestacji swoich poglądów w Kolonii 28 października. I choć musi liczyć się z trudnościami, jakie spotykają podobne inicjatywy, znowu zdaje się potwierdzać opinia, że kibice są jedną z nielicznych grup społecznych (nawet w tak specyficznym środowisku, jak niemieckie), które mają odwagę stawać w obronie rodzimych wartości.

Salafitów oskarża się o werbowanie w szeregi islamskich bojowników, którzy walczą po stronie Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Swój nieprzychylny do nich stosunek nie kryją też w Niemczech środowiska kurdyjskich imigrantów. Kurdowie prowadzą działania wojenne przeciwko Państwu Islamskiemu na terytorium Syrii, za przyzwoleniem władz niemieckich korzystając z niemieckiego uzbrojenia.

►TeO


kategorie: Komentarze, Świat,
Październik 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych