11 - 10 - 2014

Odnajdywane są groby meksykańskich studentów


Odnajdywane są masowe groby studentów meksykańskich, którzy zaginęli dwa tygodnie temu w niejasnych wówczas okolicznościach po antyrządowych protestach w stanie Guerrero. Masakry dokonała policja przy udziale miejscowego gangu. Burmistrz miejscowości Iguala w stanie Guerrero, a także jego żona i szef policji uciekli.

Masowe protesty studentów odbyły się przeciwko bezsilności władz w walce z przemytem narkotyków i nadużyciami, jakich dopuszczają się miejscowi funkcjonariusze organów ścigania – jak pisaliśmy 1 października. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez policję. To wtedy zginęło co najmniej 6 osób, a 57 studentów uznano za zaginionych.

Okazuje się, że zostali oni zaprowadzeni przez policję na dziedziniec komisariatu, gdzie zostali oddani w ręce bandytów z gangu. Ci zaprowadzali ich w gęsto porośnięte miejsca i zamordowali, by potem wrzucić ich ciała do wcześniej wykopanych dołów. Trwa ekshumacja zwłok, które są zwęglone.

José Luis Abarca, burmistrz Iguali, uciekł wraz z żoną i szefem miejscowej policji. Pod siedzibą akademii rolniczej w Tixtli przebywają rodzice pomordowanych studentów, oficjalnie jeszcze uznanych za zaginionych.

Region ten jest biedny, a nastroje wśród studentów mocno zrewolucjonizowane i lewicowe. Często protestują oni przeciwko nadużyciom władzy i współpracy pomiędzy jej przedstawicielami a gangami pospolitych bandytów.

Na protest sprzed dwóch tygodni wyruszali oni ze szkoły w Tixtli, położonej 100 km od Iguali. Trzy autobusy mieli zarekwirować na dworcu autobusowym, co podobno wpisuje się w taktykę ich postępowania w takich przypadkach. Po manifestacji zostali zatrzymani na rogatkach Iguali przez policję, która otworzyła do nich ogień. Śmierć poniosło dwóch studentów, kilkadziesiąt osób zatrzymano, a reszta rozbiegła się po okolicy. Policja zorganizował wówczas obławę.    

Autor: M.

Czytaj również:

Atak meksykańskich studentów na budynek administracji państwowej


kategorie: Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych