30 - 09 - 2014

Hongkong nadal protestuje


Mieszkańcy Hongkongu protestują już od kilku miesięcy przeciwko dyktatowi Chin nad swoim regionem. Ostatni tydzień to zaostrzenie tych protestów. Wczoraj demonstranci po raz kolejny blokowali finansową dzielnicę miasta. Domagają się prymatu zasad demokratycznych nad autorytaryzmem chińskim, który przejawia się m.in. w narzucaniu przez władze w Pekinie zasad wyboru lokalnej administracji.

Od kiedy Hongkong uwolnił się spod brytyjskich wpływów w 1997 r. stał się prowincją wchodzącą w skład państwa chińskiego. Ówczesny przywódca ChRL Deng Xiaoping obiecywał zachowanie pełnej autonomii przez Hongkong. Oczywiście prędko okazało się, że obietnice przedstawiciela państwa, a już szczególnie o tak imperialistycznych zapędach, jak Chiny, nie są wiele warte.

Hongkońscy demokratyczni aktywiści przestrzegają, że Chiny stopniowo poszerzają kontrolę nad regionem. Ma o tym świadczyć narzucanie sposobu wybierania szefa lokalnej administracji w nadchodzących wyborach powszechnych w 2017 r., który będzie polegał na dokonaniu wyboru między dwoma-trzema kandydatami, zatwierdzonymi uprzednio przez władze chińskie.

W protesty zaangażowane jest środowisko akademickie. Okazuje się, że posiadają one z tego powodu również wymiar ekonomiczny. Jak powiedziała Krystyna Palonka z Centrum Studiów Polska-Azja: W Hongkongu ogromne grupy interesów walczą o wpływy. To nie tylko interesy Chin Ludowych, ale także interesy wielkiego kapitału. Trzeba pamiętać, że większość inwestycji w Chinach płynie poprzez Hongkong. Tamtejsza giełda jest 6 miejscu na świecie, jeśli chodzi o obroty. To także piąty na świecie rynek pieniężno-kapitałowy. Te wszystkie grupy interesów liczą na to, że w Hongkongu zapanuje spokój.

Stąd Krystyna Polonka prezentuje tezę, że studenci protestują również z powodu blokowania im możliwości otrzymania dobrej posady na tamtejszym rynku finansowym.

Autor: TeO

Czytaj również: 

Mieszkańcy Hongkongu za autonomią


kategorie: Świat,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych